Farklı ısınma protokollerinin tekrarlı sprint performansına etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of effects of different warming routines on sprint performance
  1. Tez No: 587334
  2. Yazar: ÖZKAN HATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye işitme engelliler a milli erkek futbol takımı oyuncularında FİFA 11+, Harmoknee ve dinamik ısınma rutinlerinin akut (egzersiz sonrası) etkilerini 12x20 metre sprint performansı üzerinde incelemek ve karşılaştırmaktır. Araştırmaya 30 kişiden oluşan Türkiye işitme engelliler a milli futbol takımı oyuncusu (Yaş:22,20±2,25,Boy:178,60±4,77,Vücut Ağırlığı:74,07±4,36,Bmı: 23,22±1,00) gönüllü olarak katılmışlardır. Katılımcılar milli takım kampı sırasında 3 gün arayla rastgele olarak testlere tabi tutulmuşlardır, Oyuncular kamp ortamında oldukları için diyetleri ve dinlenme süreleri kontrol altında tutulmuştur. Katılımcıların demografik bilgileri kaydedildikten sonra boy ve vücut ağırlığı ölçümleri yapılmış ve sonrasında aerobik kapasite ölçümü için Yoyo Aralıklı Toparlanma Testi uygulanmıştır. Tekrar aralarında 30 saniye dinlenme bulunan 20 metre koşudan oluşan 12 tekrarlı sprint testi öncesinde üç farklı ısınma protokolü (FİFA11+, Harmoknee ve dinamik ısınma) uygulanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS paket programı (versiyon 20) kullanılmıştır. Yoyo testi sonucu elde edilen Vo2 maks değerleri ile elde edilen TS ortalamaları, en iyi sprint zamanı, sprint performans düşüş yüzdesi arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile tespit edilmiştir. Isınma protokolleri ve sprint performansları arasındaki farklar tekrarlı ölçümlerde ANOVA kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate and compare the acute (post-exercise) effects of FIFA 11+, Harmoknee and dynamic warming routines on 12x20 sprint performance of Turkey's national deaf football team players. Turkey's national deaf football team which consist of 30 players (age: 22.20 ± 2.25, Length: 178.60 ± 4.77, Body Weight: 74.07 ± 4.36, Bmi: 23.22 ± 1,00) participated in the study as volunteers. Participants were randomly tested at 3-day intervals during the national team camp. As the players were in the camp environment, their diets and rest periods were kept under control. After the demographic data of the participants were recorded, height and body weight measurements were done and then Yo-Yo Intermittent Recovery test was applied for the aerobic capacity measurement. Before the 12 repetitive sprint test consisting of 20-meter of running and 30 seconds of rest between repetitions, three different warming protocols (fifa11 +, Harmoknee, and dynamic warming) were applied. IBM SPSS software (version 20) was used for data analysis. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship among Vo2 max values obtained from yo-yo test, TS means, best sprint time, and percentage decrease in sprint performance. Differences between warming protocols and sprint performances were analyzed using ANOVA for repeated measurements.