Life cycle assessment and cost analysis of paper books and e-books
Basılı ve elektronik kitapların yaşam döngüsü değerlendirmesi ve maliyet analizi
- Tez No: 587375
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKE BEREKETLİ ZAFEIRAKOPOULOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden bir tanesi olan bilinçli üretim ve tüketim kavramı gün geçtikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Ürünlerin yaşam döngüsü boyunca çevreye duyarlı yönetiminin sağlanması ve ortaya çıkan atıkların insan sağlığına ve çevreye olan zararlı etkilerinin azaltılması bu kalkınma hedefinin önemli bir parçasıdır. Bu sebeple günlük hayatta kullanılan ürünlerin çevresel etkilerinin iyi analiz edilmesi ve ürünlerin yaşam döngüleri boyunca sebep oldukları çevresel etkileri azaltacak iyileştirmeler yapılması bu hedefe ulaşmada önemli bir adım olacaktır. Bununla birlikte, alternatiflerin olduğu durumlarda çevresel etkisi daha az olan ürünleri tercih etmek bilinçli tüketim hedefine bir adım daha yaklaştıracaktır. Bu hedeflerden yola çıkarak bu çalışmada basılı kitaplar ile elektronik kitapların çevresel etkilerinin karşılaştırılması ürün yaşam döngüsü analizi yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Karşılaştırma farklı okuma alışkanlarına sahip kişiler için gerçekleştirilmiş ve hangi okuma oranları için hangi okuma aracının daha çevreci bir seçenek olacağı hesaplanmıştır. Bununla birlikte, ürün dağıtım aşamasının sebep olduğu çevresel etkiler, kırsal alanlarda yaşayan okuyuculara kitapların ulaşım süreci ile kentsel alanlarda yaşayan okuyuculara kitapların ulaşım süreci karşılaştırılarak ortaya koyulmuştur. Elektronik kitap okuma durumu da eklendiğinde üç farklı senaryo ile farklı okuma alışkanlıklarına sahip farklı yerlerde yaşayan okuyucular için hangi okuma seçeneğinin daha az çevresel etkisi olduğu hesaplanmıştır. Buna ek olarak, okuyucu için önemli bir kriter olan maliyet analizi de eklenerek hangi kitap okuma oranı için hangi okuma seçeneğinin daha az maliyetli olacağı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Responsible production and consumption, which is one of the United Nations sustainable development goals, is becoming more important day by day. Environmentally friendly management of products throughout their life cycles and reducing the harmful effects of waste on human health and the environment are important parts of this development goal. Therefore, a good analysis of the environmental impacts of products used in daily life and improvements to reduce the environmental impacts of the products during their life cycles will be an important step in order to achieve this goal. Also, in the case of alternatives, choosing products with less environmental impact will help to be closer to responsible consumption goal. Based on these objectives, the comparison between environmental impacts of printed books and e-books was carried out using life cycle assessment method. The comparison was performed with different reading rates and the aim was to find for which reading rates which reading tool would be a more environmentally friendly option. Furthermore, the environmental impacts of distribution have been demonstrated by comparing distribution process of books to rural areas and the distribution process of books to urban areas. When the electronic book reading option is added, three different scenarios have been calculated to find which reading option has less environmental impact for the readers living in different areas with different reading habits. In addition, cost analysis, which is an important criterion for the readers, has been added to find which reading option for which book reading rate will be less costly.