Otizmli çocuklara sahip annelerin depresyon ve aleksitimi düzeyleri ile normal gelişim gösteren çocuklara sahip annelerin depresyon ve aleksitimi düzeylerinin karşılaştırılması
Otizmli çocuklara sahip annelerin depresyon ve alekitimi düzeyleri ile normal gelişim gösteren çocuklara sahip annelerin depresyon ve aleksitimi düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 485551
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, otizmli çocuğu olan kadınlar ile otistik bozukluğu olmayan çocuğa sahip olan kadınların aleksitimi ile depresyon düzeylerini karşılaştırarak incelemektir. Ayrıca çalışmada, bu iki grup kadının aleksitimi düzeylerinin depresyon üzerine olan etkisi de incelenmiştir. Araştırma modeli olarak betimsel ve ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmaya İstanbul ili içerisinde yaşayan 120 kadın (60 otizmli çocuğa sahip ve 60 otistik bozukluğu olmayan çocuğa sahip) katılmıştır. Çocukların yaşları 3-16 yaş arasında değişmektedir. Araştırmanın verileri Toronto Aleksitimi Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve araştırmacılar tarafından hazırlanan Sosyo-demografik Bilgi Formu ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde çıkarımsal istatistikler çerçevesinde Regresyon Analizi, Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklemler T-Testi ve ANOVA kullanılmıştır. Bulgulara göre aleksitimi ve depresyon düzeyleri, otizmli çocuğa sahip kadınlarda, otistik bozukluğu olmayançocuğa sahip kadınlara kıyasla daha yüksek olarak bulunmuştur. Araştırmanın bir diğer bulgusuna göre aleksitiminin, her iki gruptaki kadınların depresyon düzeyinlerineetkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to compare the levels of depression and alexithymia of women with autistic children and those without autistic disorder. In addition, the effect of alexithymia levels on depression in these two groups of women was also studied. Descriptive and relational screening models were chosen as the research model. 120 women (60 women with autistic children and 60 womenwith normal developing children) participated in the study. Children's ages range from 3 to 16 years. The data were collected with the Toronto Alexithymia Scale, the Beck Depression Inventory and the Socio-demographic Information Form prepared by the researchers. In the analysis of the obtained data Regression Analysis, Correlation Analysis, Independent Sampling T-Test and ANOVA were used in the framework of inferential statistics. According to findings, alexithymia and depression levels were found to be higher in women with autistic children than women with normal developing children. In addition to that, alexithymia was found to has an effect on depression levels of women in both groups.