Galanthus Elwesii Hook. üzerinde kalite kontrol çalışmaları
  1. Tez No: 58740
  2. Yazar: GÜLEN İREM DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEKANT GÖZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
-121- ÖZET Bu araştırmada izmir ilinin Karaburun ilçesi Akdağ mekiinde yabani olarak yetişen Galanthus elwesii. Hook, bitkisinden vejetasyonunun iki farklı zamanında hazırlanan Herba ve Bulbus Galanthi droglarında, DAB 9 'da yer alan bazı genel kalite kontrol denemeleri olan nem, total kül ve sülfat külü tayini denemeleri ile droğun teşhis ve saflık kontrolü amacıyla farklı solvan sistemleriyle gerçekleştirilen İ.T.K. çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca yine total alkaloit miktar tayini için DAB 9 ve 9. Fransız Farmakopesi'nde yer alan ve farklı droglardaki total alkaloit miktarına yönelik titrimetrik esaslı yöntemlerden yararlanarak bizim droğumuz için uygun olacağını düşünüp, geliştirdiğimiz bir yöntem de uygulanmıştır. Drogların taşıdıkları, ana alkaloitlerin en önemlileri olan galanthamine ve lycorine'nin miktarları ise biri spektrofotometrik, diğeri optik dansitometrik esaslı iki farklı yöntem kullanılarak tayin edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
-122- SUMMARY In this study, on Herba and Bulbus Galanthi which have been prepared at two different times of the vegetation from Galanthus elwesii Hook., growing wildly, in Karaburun, Akdağ (Izmir) region, general quality control determinations, mentioned in DAB 9, have been studied. In this concept, assays for humidity, ash, sulphate ash and also using different solvent systems an assay for identification and control of the purity of Herba and Bulbus Galanthi by T.L.C have been carried out. Furthermore, to determine the total alkaloidal content of Herba and Bulbus Galanthi, titrimetric methods for determining the total alkaloidal content of various drugs which have been stated in DAB 9 and 9th French Pharmacopeia have been investigated and the most suitable method has been experimented on Herba and Bulbus Galanthi. In addition, the contents of galanthamine and lycorine, the most important principle alkaloids of Herba and Bulbus Galanthi, have been quantitavely determined by two different methods based on spectrometry and optical densitometry.