Göl soğanı (leucojum aestivum l.) bitkisinden bazik ekstraksiyon yöntemi ile galantamin izolasyonu
Galantamine isolation by basic extraction method from the summer snowflake (leucojum aesti̇vum l.) plant
  1. Tez No: 698514
  2. Yazar: SERKAN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, doğal ortamda yetişen göl soğanı(Leucojum Aestivum L.) yaprakları toplanarak kurutuldu ve öğütülerek toz haline getirildi. Elde edilen tozdaki galantamin miktarı, HPLC cihazı aracılığıyla belirlendi. Daha sonra bu galantamini ekstrakte etmek için çözücü ve metotlar üzerinde çalışıldı. Yapılan çalışmalar neticesinde göl soğanı yaprağı içerisinde bulunan galantaminin yüzde 95 ine kadar miktarı alındı ve endüstriyel kullanım formuna getirildi. Bu tez çalışmasında; değerlendirilmek üzere her yıl yurt dışına ihraç edilen göl soğanı yapraklarının ülke içerisinde değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Sonuç olarak tüm ekstraksiyon şartları belirlenmiş ve endüstriyel olarak üretim yapılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, leaves of lake onion (Leucojum Aestivum L.) grown in natural habitat were collected, dried and ground into powder. The amount of galantamine in the powder obtained was determined by HPLC device. Then, the solvent and methods for extracting this galantamine were studied. As a result of the studies, up to 95 percent of the galantamine contained in the lake onion leaf was taken and brought into industrial use form. In this thesis; it is aimed to use the lake onion leaves that are exported every year to be evaluated within the country. As a result, all extraction conditions were determined and it was determined that industrial production could be made.