Nesnelerı̇n ı̇nternetı̇ ve uçtan uca bağlı ev (akıllı) sı̇stemı̇ tasarımı
Internet of things and end-to-end connected home (smart) system design
- Tez No: 587419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışması ile bağlı akıllı evlerin kullanımı ve hayatımıza etkisi araştırılmıştır. Çalışmada bağlı akıllı evlerin kurulumu ve kullanımı konusunda geniş yer tutan bulut platformu ve bulut teknolojilerine de ayrıca yer verilmiştir. Çalışma yapılırken öncelikle daha önceden yapılan akademik araştırmalar incelenmiştir. Daha sonra sektörde ve ülkemizdeki ticari bağlı-akıllı ev ürünleri araştırılmıştır. Edinilen bilgiler neticesinde bir bağlı akıllı evde olması gereken sensörler ve aktüatorler belirlenmiştir. Bahsi geçen sensörler temin edilerek üzerinde deneme ve test çalışmaları yapılmıştır. Bağlı akıllı evde kullanılacak sensörler araştırılıp tek tek implementasyonu yapılmıştır. Son olarak ise uçtan uca bir bağlı akıllı ev tasarımı yapılarak çeşitli sensörler tek bir uygulamada toplanarak bulut platformuyla iletişimi sağlanmıştır. Bu sensörlerin kurulumunu ve kullanımı sağlayacak iOS ve Android işletim sisteminde çalışan yerel(NATIVEAPP) bir mobil uygulama geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the use of connected smart homes and its effect on our lives were investigated. In the study, cloud platform and cloud technologies, which are widely used in the installation and use of connected smart homes, are also included. When the study was carried out, firstly the researches in the academic community were examined. Then, commercial and smart home products in our country were investigated. As a result of the information obtained, the connected smart home sensors and acutators were identified. The mentioned sensors were supplied and tested. The sensors used in the connected smart home are researched and implemented individually. Finally, an end-to-end connected smart home was designed and various sensors were collected in a single application and communicated with the cloud platform. A native mobile application has been developed for iOS and Android operating systems to install and use these sensors.