Quasi sabit eğrilikli hemen hemen parakontakt manifoldlarda bazı eğrilik şartları
Some curvature conditions on almost paracontact manifolds wi̇th quasi constant curvature
- Tez No: 587424
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL EFTAL ACET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezin amacı quasi sabit eğrilikli hemen hemen parakontakt manifoldlarda bazı eğrilik şartlarını çalışmaktır. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümü giriş bölümüne ayrılmış olup bu bölümde hemen hemen parakontakt manifoldlarla ilgili yapılan çalışmalara değinilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümde semi-Riemann manifoldları tanıtılmış, concircular eğrilik tensörü ve projektif eğrilik tensörü kavramları incelenmiştir. Ayrıca hemen hemen parakontakt manifoldlarla ilgili temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde quasi-sabit eğrilikli hemen hemen parakontakt manifoldlardaki Riemann eğrilik tensörü, concircular eğrilik tensörü ve projektif eğrilik tensörü tanıtılmıştır. Son bölümde ise bazı eğrilik şartlarını sağlayan quasi sabit eğrilikli hemen hemen parakontakt manifoldlar sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study some curvature conditions on almost paracontact manifolds with the quasi constant curvature. This thesis has five chapters.In the first chapter of thesis is reserved for entry and the studies on almost paracontact manifolds are mentioned. In the second and third section, semi-Riemannian manifolds are introduced, concircular curvature tensor and projective curvature tensor are examined. Also basic definitions and theorems about almost paracontact manifolds are given. In the fourth section, Riemannian curvature tensor, concircular curvature tensor and projective curvature tensor on almost paracontact manifolds with quasi constant curvature are introduced. In the last section some curvature conditions on almost paracontact manifolds with quasi constant curvature are classified.