Ergene havzasının doğusunun (Halaçlı-Çayırdere-Sayalar) hidrojeolojik incelemesi
Hydrogeologic investigation of the east of Ergene basin (Halaçli-Cayirdere-Sayalar)
- Tez No: 587430
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL SERDAR BAYARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Trakya Bölgesinde, 1970'li yıllardan itibaren özellikle Çorlu, Çerkezköy ve Silivri İlçelerinde sanayileşmenin hızla artmasına bağlı olarak yoğun bir nüfus artışı yaşanmıştır. Nüfus artışı ve sanayileşme nedeniyle, içme, kullanma, sulama ve sanayii suyu gereksinimi de önemli oranda artış göstermiştir. Bölgede açılan çok sayıdaki sondaj kuyusundan ihtiyacı karşılamak amacıyla yeraltısuyu çekilmektedir. Çalışma alanı, Ergene Havzasının doğu kesiminde bulunmakta olup, sanayileşmenin olmadığı, nüfus yoğunluğunun az olduğu ve tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı bölgededir. Alanda yeraltısuyunu kirleten etkiler azdır. Bu nedenle bölgede, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından açılmış 28 adet ortalama 30 l/sn debide üretim yapan içme suyu kuyusu bulunmaktadır. Bu çalışmada, Ergene ve Danişment Formasyonlarının hidrojeolojik özellikleri incelenmiştir. Akifer özelliği gösteren bu formayonların incelenmesi amacıyla; çalışma alanının beslenim alanları, jeolojik yapısal unsurları belirlenecek, sahada bulunan yüzey ve yeraltısuları birlikte değerlendirilmiştir. Elde edilen tüm veriler ışığında hidrojeolojik değerlendirmeler yapılarak alanın kavramsal hidrojeolojik modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the Thrace Region, there has been a population growth since 1970s due to the rapid increase in industrialization especially in Çorlu, Çerkezköy and Silivri. The need for drinkable, municipal, irrigation and industrial water has also increased significantly because of the population growth and industrialization. Groundwater abstraction from many boreholes in the region has been implemented so as to meet these (the) needs. The study area is located in the eastern part of the Ergene Basin where there is no industrialization and the population density is low. Agricultural activities are also carried out intensively in the region. There are not many effects polluting the groundwater in the study area. For this reason, there are 28 drinking water wells by Istanbul Metropolitan Municipality in the region, and they produce average 30 I/s flow rates. In this study, the hydrogeological characteristics of Ergene and Danişment Formations will be investigated. In order to investigate these formations with aquifer, feeding grounds and geological structural elements of the study area determined. Moreover, surface and groundwater in the area evaluated together. In the light of all data obtained in the study, it is aimed to create the conceptual model of the area by making hydrogeological evaluations.