Doğu Trakya Bölgesi (Silivri) ergene formasyonunda kum-çakıl üretimindeki atık killerinin mineralojik ve jeokimyasal incelenmesi
Mineralogical and geochemical investigation of waste clays in sand-gravel production in the ergene formation of Eastern Thrace Region (Silivri)
  1. Tez No: 786065
  2. Yazar: AYŞE SEHRA ÖZKAN KOSİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP FAHRİ ESENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Doğu Trakya bölgesi Ergene Formasyonu içerisinde, kum-çakıl üretimi amacıyla işletilmekte olan pek çok ocak bulunmaktadır. Üretim sonucu kilce zengin malzeme atık durumuna düşmekte ve ocaklara ait mil havuzlarında depolanmaktadır. İstanbul ili, Silivri ilçesi kuzeyinde; Çayırdere - Beyciler - Sinekli - Büyük Sinekli - Bekirli mahalleleri (köyleri) hattı, çalışma alanı olarak belirlenmiştir.“Doğu Trakya Bölgesi (Silivri) Ergene Formasyonunda Kum-Çakıl Üretimindeki Atık Killerin Mineralojik ve Jeokimyasal İncelenmesi”başlıklı bu çalışmada amaç; çalışma alanında yer alan dört kum-çakıl ocağı için atıl duruma düşen kilce zengin bu potansiyel rezervin malzeme karakterini belirlemek ve endüstriyel hammadde olarak kullanılabilirliğini minerolojik açıdan ifade etmeye çalışmaktır. Bu amaca yönelik olarak sahadan derlenmiş örneklerin mineralojik, petrografik ve jeokimyasal özellikleri incelenmiştir. Doğu Trakya bölgesi ana olarak üç jeolojik topluluktan oluşmaktadır. Bölgenin kuzeyinde Paleozoyik yaşlı metamorfik ve magmatik kayaçlardan oluşan Istranca Birliği; doğusunda, Alt Ordovisiyen-Üst Kretase yaşlı metamorfik olmayan İstanbul Birliği yer alır. Doğu Trakya havzasının neredeyse tamamını kapsayan Orta Eosen-Pliyosen yaşlı Trakya Tersiyer Havzası birimleri ise; Istranca ve İstanbul Birlikleri'nin üzerinde yer alır. Çalışma alanı ve yakın çevresine bakıldığında Danişmen ve Ergene Formasyonlarına ait birimler gözlenmektedir. Çalışma alanının önemli bölümünü oluşturan Miyosen yaşlı Ergene Formasyonu (İstanbul Formasyonu - Kıraç Üyesi); Oligosen-Erken Miyosen yaşlı Danişmen Formasyonu'nun (çalışma alanında gözlemlenen; Gürpınar, Çantaköy Tüf ve Sinekli üyeleri) üzerine uyumsuz olarak çökelmiştir. Bu birimler üzerinde Kuvarterner yaşlı, çoğunlukla kum ve silt boyutlu bileşenlerden oluşan alüvyonlar yer alır. Çalışmaya konu olan kum ocakları Ergene Formasyonu (İstanbul Formasyonu-Kıraç Üyesi) içerisinde yer almaktadır. Çoğunlukla tutturulmamış çakıl ve kil ile milden oluşan birim içerisinde, oluşum şekli ile ilişkili olarak, çapraz tabakalanma, teknemsi çapraz tabakalanma, kanal içi çökelleri ve benzeri yapılar gözlenebilmektedir. Baskın litolojinin kum olduğu formasyon içerisinde yaklaşık %20-30 oranında çakıl ve en az %10 oranında kil silt boyutlu malzeme bulunmaktadır. Yer yer kil seviyeleri (ve mercekleri) gözlemlenmektedir. Birim için gözlemlenebilen kalınlık 30-40 m arasındadır. Ocakların kum-çakıl, kil seviyelerinden, stok malzemesinden ve mil havuzu çamurlarından örnekler alınmıştır. Seçilen örneklerle amaca yönelik; Binoküler mikroskop, petrografik-polarizan mikroskop, XRD, SEM+EDX, XRF ve ICP-MS analizleri gerçekleştirilmiştir. Ocak seviyelerinden alınmış tüvanan kum örnekleri ile gerçekleştirilmiş tüm çalışmalarda sonuçlar birbiriyle uyumludur. İncelemelerin birlikte değerlendirilmesi sonucunda kumlar için genel mineralojik bileşim; kuvars (+kuvarsit) (% 30-65) + feldspat (K-feldspat, plajioklaz) (% 10-55) + smektit (% 10-25) + illit-mika (%
Özet (Çeviri)
Within the Ergene formation of the Eastern Thrace region, there are many quarries that are being operated for the purpose of sand and gravel production. As a result of production, the clay-rich material becomes waste and is stored in the silt ponds of the quarries. North of Silivri county in Istanbul province, Çayırdere - Beyciler - Sinekli - Büyük Sinekli - Bekirli neighborhoods (villages) line has been determined as the study area. The aim of this study, titled“Mineralogical and Geochemical Investigation of Waste Clays in Sand and Gravel Production in the Eastern Thrace Region (Silivri) Ergene Formation”; is to determine the material characteristics of this potential clay-rich reserve of the four sand and gravel quarries in the study area and to try to express its usability as an industrial raw material from a mineralogical point of view. For this purpose, mineralogical, petrographic and geochemical properties of the samples collected from the field were investigated. The Eastern Thrace region mainly consists of three geological communities. In the north of the region, the Strandja Unit consists of Paleozoic aged metamorphic and igneous rocks. To the east is the Lower Ordovician-Upper Cretaceous non-metamorphic Istanbul Unit. The Middle Eocene-Pliocene aged Thrace Tertiary Basin Units, which cover almost the entire Eastern Thrace basin, is located above the Strandja and Istanbul Units. When the study area and its surroundings are examined, units belonging to the Danişmen and Ergene Formations are seen. Miocene aged Ergene Formation (İstanbul Formation - Kıraç member); was unconformably deposited on the Oligocene-Early Miocene Danişmen Formation (Gürpınar, Çantaköy Tuff and Sinekli members observed in the study area). These units are mostly covered by Quaternary aged alluvial deposits consisting of sand and silt sized components. The sand quarries, that are the subject of the study, are located in the Ergene Formation (Istanbul Formation-Kıraç Member). Cross- bedding, boat-like cross- bedding, in-channel deposits and similar structures can be observed in the unit, which is mostly composed of unconsolidated gravel, clay, and silt. In the formation, where the dominant lithology is sand, there is approximately 20-30% gravel and at least 10% clay - silt - sized material. Clay levels (and lense-shaped clays) are observed in places. The observable thickness for the unit is between 30-40 m. Sand, gravel, clay level, stocked material and silt pond mud samples were taken from the quarries. With selected samples; binocular microscope, petrographic - polarizing microscope, XRD, SEM+EDX, XRF, and ICP-MS analyzes were performed. The results of all the studies carried out with the unsorted sand samples taken from the quarry levels are compatible with each other. As a result of the evaluation of the studies together, the general mineralogical composition of the sands has been determined as "quartz (+quartzite) (30-65%) + feldspar (K-feldspar, plagioclase) (10-55%) + smectite (10-25%) + illite - mica (