Trichomonas vaginalis suşlarının antiprotozoer ilaçlara karşı makrodilasyon tüp yöntemi ile MIC değerlerinin araştırılması
  1. Tez No: 58744
  2. Yazar: NÜKHET KURULTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZA BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET İzmir Genelevinde çalışan kadınlardan ve İzmir Emniyet Ahlak Masasının topladığı telekızlardan alınan 110 vaginal akıntı örneğinin mikroskopik incelemesinde % 10,9 oranında T. vaginalis görülmüş ve CPLM besiyerlerinde üretilerek T.vaginalis saptanan örneklerden % 7.2 oranında T. vaginalis izole edilmiştir. Elde edilen 8 T. vaginalis susunun antitrikomonal ilaçlara duyarlılıkları ve dirençleri makrodilüsyon tüp yöntemi ile minimal inhibisyon konsantrasyonları saptanmıştır. Ornidazol % 25 ( 8/2 ) suşda dirençli olup MIC değeri 8 ug/ml, Seknidazol % 37.5 ( 8/3) suşda dirençli 1 nolu suşda MIC 8 ug/ml de, diğer iki suşda MIC değeri 4 ug/ml'dir. Metranidazol % 50 suşda ( 8/ 4) dirençli olup bunların ikisinde MIC 16 ug/ml, diğer ikisinde de MIC 32 ug/ml'dir. Çalışmada en dirençli nitroimidazol türevi olarak metranidazol saptanmış olup bunu sırasıyla seknidazol ve ornidazol'ün izlediği gözlenmiştir. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY Vaginal discharges from 110 brothelwomen clinical diagnose of trichomoniasis were examined microscopically and T. vaginalis was detected in twelwe of them. There were grown on and isolated from the culture media in eight of them. İn four materials T. vaginalis could be seen microscopically in the wet preparation but there wasn't growth on the culture medium; So the percentage of the presence of T. vaginalis was clarified as % 7.2 as at whole. The susceptibility of the T. vaginalis strains in MIC to the antiprotozoal drugs metronidazole, ornidazole, secnidazole were tested by the macrodilutions method and ornidazole were found more effective with respect to secnidazole and metronidazole. 55