Ürogenital sistem infeksiyonlarına neden olan chlamydia trachomatisin ELISA yöntemi ile incelenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 24080
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Çalışmamız; Sağlık Bakanlığı Hacettepe Üniversitesi Çubuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastanesi'ne başvuran ve genital akıntı öyküsü olan, toplam 663 örnek üzerinde yürütülmüştür. Bunlardan 463'ü; ELISA yöntemi ile kadınlardaki Chlam. trachomatis Antijen]annm prevalansınm saptanması, 200'ü ise kültür yönünden değerlendirilmiştir. Çalışmanın tümü kadm hastalarda yürütülmüş ve ELISA testi ile 463 örnekte %3.02 oranında bir pozitiflik elde edilmiştir. 463 örneğin tümü 15-35 yaş grubu arasındaki hasta kadınlardan seçilmiştir. Diğer 200 örnek ise yaş grubu, eğitim düzeyleri, meslekleri, doğurganlık durumları, evlilik süreleri, aile planlaması konusundaki uygulamaları açısından değerlendirilmiştir. Örnekler; bilinen ajan patojenlerin yaraşıra Candida ve Venereal (N. gonorrhoea, Trichomonas, Chlam. trachomatis) hastalıkların etkenleri yönünden de incelenmiştir. ELISA testinin Chlam. trachomatis infeksiyonlarmın tanısında son derece güvenli sonuçlar veren pratik ve uygulanabilir tanı yöntemi olduğu sonucuna varıldı. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our study was carried on with 663 patients referred to "Ministry of Health-Hacettepe University Medical Faculty Çubuk Education and Research Hospital and Dr. Zekai Tahir Burak Women Hospital, with genital discharge complaints. 463 patients examined to determine the prevalence of Chlamydia trachomatis antibodies with ELISA method and other 200 patients evaluated with culture. All of our study carried out with women patients and with ELISA test %3.02 positive results have been found in the examined 463 specimens. All of the 463 specimens were selected from 13-35 age group. Other 200 specimens were evaluated with age groups, education levels, jobs, fecundity, marriage periods, birth control applictions. Specimens were evaluated not only about known agent patogens but also were evaluated about Candida and veneral (N. gonorrhoae, Trichomonas, Chlam. trachomatis ) diseases agents. ELISA test is practical and feasible diagnosis method that give most reliable results in Chlam. trachomatis infections. 58