Türkiye'de teşvik politikaları ve öncelikli sektörlere yönelik teşvik politikasının etkinliği
Effectiveness of incentive policy and promotion policies for Turkey in priority sectors
- Tez No: 587449
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Teşvikler toplam yatırım hacmini arttırarak, üretimin, istihdamın artmasını hedefleyen maddi ve maddi olmayan yardım ve desteklerdir. Yatırım teşvikleri devlet tarafından kullanılan, bölgelerin gelişmesini sağlayan, sektörlerin kalkınmasına ya da gelişmesine olanak sağlayan maliye politikası aracıdır. Teşvik uygulamaları özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından gerekli ekonomik kalkınma hamlelerinin gerçekleştirilmesi ve katma değer yaratılması bakımından son derece önemlidir. Bu yönüyle teşvik politikalarının uygulanacağı öncelikli sektörlerin tespiti ve değerlendirilmesi hassas bir süreci de beraberinde getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Incentives are tangible and intangible aids and supports that aim to increase production and employment by increasing the total investment volume. Investment incentives are the financial policy tool used by the state, which enables the development of the regions and allows the development or development of the sectors. Incentive practices are especially important for developing countries to realize the necessary economic development moves and to create added value. In this respect, identifying and evaluating the priority sectors where incentive policies will be implemented brings a sensitive process.