Carl Sagan'a göre din-bilim ilişkisi
The relation of religion and science according to Carl Sagan
  1. Tez No: 587450
  2. Yazar: RIDVAN KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Din ile bilim arasındaki ilişki Galileo'nun meşhur mektubundan bugünün öncü düşünürlerine kadar uzanmaktadır. Din ile bilim ilişkisinin seyrini bilimsel gelişmeler oldukça etkilemiştir. Bunun yanında Ian Barbour'un da ifade ettiği gibi din ile bilim arasındaki ilişkiyi en çok etkileyen bilimsel materyalizm ve dini literalizmdir. Din ve bilim ilişkisi temelde dört yaklaşımdan oluşmaktadır. Bunlar çatışmacı yaklaşım, bağımsızlık yaklaşımı, uzlaşmacı yaklaşım ve dinselleştirmedir. Günümüzde bu yaklaşımların bir tanesini tercih edip diğerlerinin görmezden gelinmesi şeklindeki indirgemeci yaklaşımın benimsenmesini uygun görmemekteyiz. Popüler bilim adamlarından biri olan Carl Sagan, dinsel anlatıların önemine saygı duyan bir bilim adamıdır. Kutsal metinler hakkındaki ansiklopedik bilgisiyle, tartışmalarda çoğunlukla muhatabını şaşırtan bir bilgindir. Onun amacı halkın bilimsel girişimlerin farkında olmasını sağlamak ve kuşkucu yaklaşımı kullanmanın, kanıt aramanın önemini tüm insanlara duyurmaya çalışmaktır. Sagan, dini konularda sadece bilimsel yöntemi kullanmayarak kendi felsefi yorumlarını da dile getirmektedir. Kanıtların sorgulamadan bir dini inanca sahip olunmasını eleştirmektedir. Sagan, eserlerinde ısrarla kuşkucu yaklaşımın önemine dikkat çekerek Tanrı'nın varlığı gibi konularda bu yöntemi tercih etmiştir. Sagan, birçok kitabında din-bilim ilişkisine değinmiştir. Sagan, din ile bilimi tek başına yetinemeyecek alanlar olarak görerek, aralarında çatışmadan ziyade uzlaşma olması gerektiğini savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between religion and science extends from Galileo's famous letter to today's leading thinkers. The course of the relationship between religion and science has been influenced by scientific developments. In addition, as Ian Barbour puts it, scientific materialism and religious literalism are the most influential on the relationship between religion and science. The relationship between religion and science basically consists of four approaches. These are the confrontational approach, the independence approach, the conciliatory approach and religiousization. Nowadays, we do not consider it appropriate to adopt a reductionist approach such as preferring one of these approaches and ignoring the others. One of the popular scientists, Carl Sagan is a scientist who respects the importance of religious narratives. With his encyclopedic knowledge of the sacred texts, he is often a scholar in the discussions. Its aim is to ensure that the public is aware of scientific initiatives and to publicize the importance of using a skeptical approach and seeking evidence. Sagan also expresses his own philosophical interpretations on religious matters, not just using the scientific method. He criticizes the evidence for having a religious belief without question. Sagan, in his works, insisted on the importance of a skeptical approach and preferred this method in matters such as the existence of God. Sagan has mentioned the relationship between religion and science in many of his books. Sagan argues that there should be reconciliation rather than conflict, considering religion and science as areas that cannot be satisfied alone.