Yapısal riskin bağımsız denetim riskinin denetçi açısından kabul edilebilirliği üzerindeki rolünün değerlendirilmesi
Assessing the role of structural risk on the acceptability of independent audit risk for the auditor
- Tez No: 587476
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT SAYGIN EYÜPGİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüz Türkiye şartlarında bağımsız denetime tabi olan işletme kapsamının artışına paralel olarak bağımsız denetçi ve denetim kuruluşlarının sayısı da hızlı bir artış göstermiştir. Denetlenen işletmelerin finansal tablolarındaki hatalardan ve hilelerden dolayı bağımsız denetçinin denetim riskini hedeflenen düzeye indirememesi yapısal risk faktörünü ve kontrol ortamlarının risk seviyelerini doğru tespit ederek denetim riskinin makul bir düzeyde sağlanamamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle denetçinin hangi durumlarda yapısal riskin kabul edilebilir olmadığına karar vermesi veya yapısal riski çok yüksek olsa dahi kontrol testleri sonucu denetim riskini hedeflenen düzeye indirebileceğini yorumlanması ve bazı ölçek yeni yöntemlerle ulaştığı sonuca bağlı kararını vermesi gerekmektedir. Çalışmamızda, bağımsız denetçilerin, denetim öncesi müşteri firmayı ve sektörü tanıma, firma hakkında bilgi ve referans toplama ve denetime olan ihtiyacın bilinmesi ayrıca varsa önceki denetçi ile görüşülerek firmanın finansal durumu ve yönetimin profili hakkında bilgi alınarak, bu denetim işinin etik kurallar gereği mesleğin itibarına leke düşürecek bir durum taşımadığı farkındalığı ile denetim öncesi yapısal riski ve kontrol riski analizini hangi politika ve prosedürlerle yapıldığını araştırarak, denetçinin hangi durumlarda müşteriyi kabul veya reddetme kararı aldığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of parallel independent auditors and audit organizations to increase the scope of business conditions, which are subject to independent audit in today's Turkey has also shown a rapid increase. The fact that the independent auditor cannot reduce the audit risk to the targeted level due to errors and fraud in the financial statements of the audited entities arises from the fact that the audit risk cannot be provided at a reasonable level by correctly determining the structural risk factor and the risk levels of the control environments. Therefore, the auditor should decide in which situations the structural risk is unacceptable or even if the structural risk is too high, it should be interpreted that control tests can reduce the audit risk to the targeted level and some scale will be decided depending on the result that it reaches with new methods. In our study, the independent auditors, before the audit of the customer company and sector to know, the need to collect information and references about the company and the need to audit the previous auditor, if any information about the company's financial status and management by taking information about the reputation of the profession, this audit work will stain the reputation of the profession by examining which policies and procedures are used to analyze the structural risk and control risk before the audit, and in which situations the auditor decides to accept or reject the customer.