Üniversite öğrencilerinin taklit marka ve ürünlere yönelik eğilimi
University students bias against counterfeiting and products brand
- Tez No: 587475
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Modern pazarlama anlayışının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerden itibaren istek ve ihtiyaçlar işletme faaliyetlerinin odak noktasına yer almaya başladığı gözlenmektedir. Her tüketici sadece kendisine has üretilmiş ürünlerin pazara sürülmesini arzu etmekte ve bunun karşılığı olan bedeli ödemeye razı gelmektedir. Bu gelişmeler karşısında birçok işletme bazı tüketici isteklerini, bir araya getirmekte ve bir ürün grubu oluşturmaya çalışmaktadır. Her bir tüketicinin ayrı ayrı istek ve ihtiyaçlarına yönelik ürün oluşturmak maliyetler açısından uygun olmamaktadır. Bununla birlikte özellikle son yıllarda taklit ürünler pazarda hedef haline gelmiştir. Tüketicilerin taklit ürünleri tercih sebepleri araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Bu bağlamda bu çalışmada üniversite öğrencilerinin taklit markaları tercih sebepleri araştırılmıştır. Araştırma Çin'deki (Pekin) kamu üniversitesi öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Söz konusu tüketici grubunun algıları,“Ekonomik Fayda Algısı, Kalite ve Performans Algısı, Kolay Ulaşılabilirlik Algısı, Prestij Algısı, Arkadaş ve Çevreye Uyum Algısı, Sağlık ve Risk Algısı ile Ahlâk ve Etik Algısı”olarak değerlendirilmiş olup; diğer yandan tutumları ise“Taklit Ürün Satın Alma Kararlılığı”boyutları şeklinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is observed that the demands and needs have started to be the focus of business activities since the modern marketing approach started to spread. Every consumer wishes to introduce only the products that are produced for him and he is willing to pay the corresponding price. In the face of these developments, many businesses bring together some consumer wishes and try to form a product group. It is not feasible in terms of costs to create products for each consumer individual request and needs. However, especially in recent years, counterfeit products have become a target in the market. The reasons why consumers prefer counterfeit products have attracted the attention of researchers. In this context, the reasons for preferring counterfeit brand of university students were investigated in this study. Research in China (Beijing) was carried out on public university students. Perceptions of the consumer group were evaluated as“Perceptions of Economic Utility, Perception of Quality and Performance, Perception of Accessibility, Perception of Prestige, Perception of Compliance with Friends and the Environment, Perception of Health and Risk, and Perception of Ethics; On the other hand, their attitudes were examined as ”Commitment to Buying Counterfeit Products ".