Yeni kuşak B(Beta)-laktam antibiyotiklere dirençli pseudomonas suşlarında bulunan B(Beta)-laktamazların 'isoelectric focusing' yöntemi ile tiplendirilmesi
- Tez No: 58748
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF ÖZBAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yeni kuşak P-laktam antibiyotiklere dirençli 38 Pseudomonas susunda, P-laktamaz varlığı araştırıldı. P-laktamazlar,“isoelectric focusing”yöntemi ile izoelektrik noktaları belirlenerek ve P-laktam antibiyotiklere duyarlılıkları incelenerek tiplendirildi. Çalışma grubunu oluşturan Pseudomonas'laıdan 37'si Pseudomonas aeruginosa, biri Pseudomonas cepacia idi. Özgül antiserumlanyla serotiplendirilen Pseudomonas aeruginosa suşlarından 9'unun Oil, 8'inin II, 5'inin 04, 2'sinin 012 serotipinde olduğu belirlendi ve 13 suş tiplendirilemedi. Çalışmaya alınan suşların hepsinde B-laktamazların sentezlendiği gösterildi.“Isoelectric focusing”yöntemi ile bazı suşlarda enzim bantları gözlenemezken, bazılarında 1, 2 veya daha fazla enzim bantı olduğu görüldü. Bu enzim bantlarının67 izoelektrik noktaları < 5.4, 5.4, 5.5-7.5 arasında, 7.6 ve > 7.6 olarak gruplandırıldı. Ayrıca Pseudomonas suşlarının p-laktam antibiyotikler için MIC değerleri belirlendi. Pseudomonas'larm antibiyotiklere karşı in vitro olarak etkilerine ve içerdikleri enzimlerin izoelektrik noktalarına göre p-laktamazlar gruplandırıldı. Vseudomonas suşlarından 7'sinin grup I, 7'sinin grup 2be, Tinin grup 2c, 1 Tinin grup 2d ve 5'inin grup 3 P-laktamaz içerebileceği düşünüldü. Klinik örneklerden izole edilen yeni kuşak sefalosporinlere dirençli Pseudomonas'lsada. bulunan P-laktamaz tiplerinin bilinmesi tedavide uygulanacak P-laktam antibiyotiklerin seçiminde yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Typing of p-lactamase enzymes by“Isoelectric Focusing”in Pseudomonas strains that are resistant to newer p-lactam antibiotics. Production of p-lactamase of 38 Pseudomonas isolates that are resistant to newer P-lactam antibiotics were investigated. The P-lactamases were typed according to isoelectric point values of P-lactamases determined by“isoelectric focusing”and susceptibility to p-lactam antibiotics of Pseudomonas isolates. Of the Pseudomonas isolates 37 were Pseudomonas aeruginosa and one of them was Pseudomonas cepacia. Pseudomonas aeruginosa isolates were serotyped with available antisera. The serotypes of 9 Pseudomonas aeruginosa isolates were Oil, 8 were II, 5 were 04, 2 were 012. The serotypes of 13 isolates were non-typable.69 P-lactamase expression was detected in all of Pseudomonas isolates. It was observed that there was no enzyme band in some isolates with“isoelectric focusing”, besides 1, 2 or more enzyme bands were seen in some isolates. The isoelectric points of enzyme bands were grouped as 7.6. MIC values to p-lactam antibiotics of Pseudomonas isolates were investigated. The P-lactamases were grouped according to in vitro susceptibility of Pseudomonas isolates to antibiotics and the isoelectric points of the enzymes. It was suggested that 7 of the isolates had group 1 enzymes, 7 of them had group 2be, 1 of them had group 2c, 1 1 of them had group 2d and 5 of them had group 3 enzymes. The characterization of P-lactamase patterns of Pseudomonas isolates that are resistant to new generation cephalosporins will be useful for the right choice of p-lactam antibiotics that will be applied for treatment.