Ladik ve çevresinde içme-kullanma sularında Giardia intestinalis ve ilkokul çocuklarında barsak parazitlerinin araştırılması
A Study of intestinal parasites in primary school students and Giardia intestinalis in the drinking and potable waters in and around Ladik
- Tez No: 58747
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
6.ÖZET Ladik ve Çevresinde İçme-Kullanma Sularında Giardia intestinalis ve İlkokul Çocuklarında Barsak Parazitlerinin Araştırılması Çalışmamızda 100 adet içme ve kullanma suyu ve 165 ilkokul öğrencisinin dışkı örnekleri parazitolojik yönden incelendi. İçme ve kullanma suları membran filitre yöntemi ile incelendi ve parazite rastlanmadı. 165 ilkokul öğ rencisinin % 47.3'ünde bir ya da birden fazla parazit türü saptandı. Bu öğ rencilerin 23'ünde (% 13.9) Giardia intestinalis, ll'inde (% 6.7) Entamoeba histolytica, 9'unda (% 5.5) Entamoeba coli protozoonlarına, 25'inde (% 15.2) Ascaris lumbricoides, 15'inde (% 9.1) Enterobius vermicularis, 2'sinde (% 1.2) Taenia saginata, l'inde (% 0.6) Trichuris trichiura helmintlerine rastlandı. 165 ilkokul öğrencisi arasında parazit prevalansı ile bazı epidemiyolojik faktörler arasındaki ilişki de araştırıldı. Bu değerlendirmeye göre parazit prevalansı üzerine en etkili faktörün öğrenim düzeyi ile alt yapı olduğu ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY A Study of Intestinal Parasites in Primary School Students and Giardia intestinalis in the Drinking and Potable Waters in and Around Ladik In our study 100 drinking and potable water, and stool samples from 165 primary school students were parasitological investigated. Drinking and po table waters were examined by membran filter method no parasites were fo und. In 47.3 % of 165 primary school students 1 or more species of parasites were found. In 23 of them (13.9 %) Giardia intestinalis, in 11 (6.7 %) Entamoe- ba histolytica, in 9 (5.5 %) Entamoeba coli, in 25 (15.2 %) Ascaris lumbricoides, in 15 (9.1 %) Enterobius vermicularis, in 2 (1.2 %) Taenia saginata, in 1 (0.6 %) Trichuris trichiura were encountered. Among 165 primary school students, relations between parasite preva lence and some epidemiyologic factors were studied. This study put forward that the most effective factors on parasite prevalence were the educational le vel and environmental sanitation.