Antibiyotiklerin ve antibiyotik kombinasyonlarının listeria monocytogenes üzerine in vitro etkileri
- Tez No: 58749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SÜMERKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET L. monocytogenes yeni doğan infantlarda ve immün düşkün hastalardaki menenjit ve bakteriyeminin önemli bir nedenidir. Penisilin G ve ampisilin (tek başına veya birlikte) Listeria infeksiyonlarımn tedavisinde seçilebilecek ilaç lar olarak düşünülmesine rağmen penisiline allerjik hastalarda ve tedavi ye tersizliklerinde alternatif ilaçlar gereklidir. Bu çalışmada 20 L.monocytogenes susunun 15 antibiyotiğe (ampisilin, penisilin, gentamisin, streptomisin, eritromisin, azitromisin, roksitromisin, klaritromisin, siprofloksasin, ofloksasin, pefloksasin, TMP/SMZ, rifampisin, imipenem ve vankomisin) duyarlılığı kanlı MHA'da agar dilüsyon yöntemi ile test edildi. Makrolidler içerisinde en etkili antibiyotik klaritromisin, kino- lonlar içerisinde ise ofloksasin bulundu. Çalışmaya alınan antibiyotikler içerisinde sadece pefloksasine direnç görüldü.40 Yirmi L. monocytogenes susuna karşı beş antibiyotik kombinasyonunun (ofloksasin + imipenem, imipenem + gentamisin, ofloksasin + rifampisin, vankomisin + rifampisin, klaritromisin + imipenem) etkinliği iki boyutlu“Checkerboard ”agar dilüsyon yöntemi ile araştırıldı. Ofloksasin + rifampisin kombinasyonu altı L.monocytogenes susuna (% 30), klaritromisin + imipenem kombinasyonu beş L.monocytogenes susuna (% 25) sinerjistik etki gösterdi. Vankomisin + rifampisin, imipenem + gentamisin, ofloksasin + imipenem kombinasyonları daha az oranlarla (sırasıyla % 10, % 10, % 5) sinerjistik etki gösterdi.“Checkerboard ”yöntemi ile imipenem + gentamisin, klaritromisin + imi penem ve ofloksasin + rifampisin kombinasyonlarının sinerjistik etki göster diği iki L.monocytogenes susuna öldürme zamanı eğrisi yöntemi ile yukarıda ki kombinasyonların etkisi araştırıldı. Öldürme zamanı eğrisi yöntemiyle imipenem + gentamisin, ofloksasin + rifampisin kombinasyonlarında 24 saat te sinerjizm saptamrken, klaritromisin + imipenem kombinasyonunda indife- rens görüldü. 48 saatte ise imipenem + gentamisin kombinasyonunda indife- rens, ofloksasin + rifampisin kombinasyonunda sinerjizm, klaritromisin + imipenem kombinasyonunda antagonizm görüldü. Ayrıca gentamisin 4 saat te, imipenem ve klaritromisin ise 24 saatte bakterisid bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY L.monocytogenes is an important cause of bacteremia and meningitis in neonates and immunocompromised patients. Although penicillin G and ampicillin (with or without an aminoglycoside) are considered the drugs of choice for the treatment of Listeria infections, there is a need for alternative drugs in cases of penicillin - allergic patients and in therapeutic failures. In this study, 20 strains of L.monocytogenes were tested for their susceptibilities to 15 antimicrobial agents (ampicillin, penicillin, gentamicin, streptomycin, erythromycin, azithromycin, roxithromycin, clarithromycin, ciprofloxacin, ofloxacin, pefloxacin, TMP / SMZ, rifampicin, imipenem and vancomycin) by agar dilution methods using Mueller Hinton blood agar. Clarithromycin and ofloxacin were found the most effective antibiotics among macrolide and quinolone groups. Only pefloxacin resistance were seen among42 antibiotics taken for this study. Five combinations of antibiotics, (ofloxacin + imipenem, imipenem + gentamicin, ofloxacin + rifampicin, vancomycin + rifampicin, clarithromycin + imipenem) were investigated for their activity against 20 strains of L. monocytogene s by means of the in vitro agar dilution“ Checkerboard ”technique. The combination of ofloxacin + rifampicin exhibited a synergistic effect against six L. monocytogenes strains (30 %) and combination of clarithromycin + imipenem against five strains (25 %). Synergystic activities were seen among combinations of vancomycin + rifampicin, imipenem + gentamicin and ofloxacin + imipenem less than the other combinations (10 %, 10 %, 5 %, respectively). Activities of these combinations against two L, monocytogenes strains, imipenem + gentamicin, clarithromycin + imipenem, ofloxacin + rifampicin combinations showed a synergystic effect by“ Checkerboard ”method, were investigated by means of time-kill curve method. While synergism was exhibited at 24 hr combinations of imipenem + gentamicin and ofloxacin + rifampicin by time-kill curve method, indifference was seen in combination of clarithromycin + imipenem. Indiference was observed in combination of imipenem + gentamicin, synergism in combination of ofloxacin + rifampicin and antagonism in combination of clarithromycin + imipenem at 48 hr. In addition, gentamicin at 4 hr, imipenem and clarithromycin at 24 hr showed bactericidal activity.