Metformin ve çeşitli antibiyotik kombinasyonlarının pseudomonas aeruginosa izolatlarına karşı etkinliğinin in-vitro olarak araştırılması
Investigation of the effectiveness of metformin and various antibiotic combinations against pseudomonas aeruginosa isolates
  1. Tez No: 838897
  2. Yazar: KAAN ÇEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bakteriyel enfeksiyonlar insanlarda ciddi mortalite ve morbiditeye yol açmaktadır. P. aeruginosa kistik fibrozis hastaları, diyabetik hastalar ve yoğun bakımda yatan hastalar gibi özellikli hasta gruplarında sıklıkla enfeksiyon oluşturmaktadırlar. P. aeruginosa enfeksiyonları antibiyotiklere sık direnç geliştirmeleri, biyofilm oluşturmaları gibi özellikleri nedeniyle yeni tedavi alternatiflerinin odağındadırlar. Son dönemlerde antibiyotiklerin, farklı endikasyonlarda kullanılan ilaçlarla kombinasyonları üzerinde durulmaktadır. Bu çalışmada, Diabetes mellitus hastalığının tedavisinde kullanılan antidiyabetik bir ilaç olan metforminin; imipenem, seftazidim, sefepim, siprofloksasin ve levofloksasin ile kombine etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji laboratuarına gelen kistik fibrozisli hastalardan izole edilen 50 adet P. aeruginosa izolatı dahil edilmiştir. İzolatların antibiyotiklere duyarlılıkları sıvı mikrodilüsyon yöntemiyle metforminle antibiyotiklerin kombine etkisi dama tahtası sinerji testiyle araştırılmıştır. Çalışmamızda dama tahatsı sinerji testi sonucunda; seftazidim ile metformin arasında 3 izolatta (%6) sinerjistik, 11 (%22) izolatta parsiyel sinerjistik; sefepim ile metformin arasında hiçbir izolatta sinerjistik etki saptanmazken, 23 izolatta (%46) parsiyel sinerjistik; imipenem ile metformin arasında 2 izolatta (%4) sinerjistik, 5 izolatta (%10) parsiyel sinerjistik; siprofloksasin ile metformin arasında 3 (%6) izolatta sinerjistik, 3 izolatta (%6) parsiyel sinerjistik, 1 izolatta (%2) antagonist etki; levofloksasin ile metformin arasında ise 1 izolatta (%2) sinerjistik, 6 izolatta (%12) ise parsiyel sinerjistik etki saptanmıştır. Çalışmamızda, metforminle antibiyotikler arasında farklı oranlarda sinerji ve parsiyel sinerji saptanmıştır. Metforminin antibiyotiklerin etkisini ne oranda arttıracağı, antimikrobiyal bir molekül olarak kullanılıp kullanılmayacağı ile ilgili yeni in-vitro çalışmalar ve hayvan deneylerinin yapılmasına ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bacterial infections cause serious mortality and morbidity in humans. P. aeruginosa frequently causes infection in special patient groups such as cystic fibrosis patients, diabetic patients and patients in intensive care. P. aeruginosa infections are the focus of new treatment alternatives due to their frequent development of resistance to antibiotics and formation of biofilms. Recently, emphasis has been placed on combinations of antibiotics with drugs used for different indications. In this study the combined effects of metformin which is an antidiabetic drug used in the treatment of Diabetes mellitus with imipenem, ceftazidime, cefepime, ciprofloxacin and levofloxacin has been investigated. 50 P. aeruginosa isolates isolated from patients with cystic fibrosis come to Gaziantep University Faculty of Medicine Microbiology laboratory were included in the study. The susceptibilities of the isolates to antibiotics were investigated by the liquid microdilution method and the combined effect of metformin and antibiotics by the chequerboard synergy test. In our study, as a result of the chequerboard synergy test; synergistic between ceftazidime and metformin in 3 isolates (6%), partial synergistic in 11 (22%) isolates; while no synergistic effect was detected between cefepime and metformin in any isolate, partially synergistic in 23 isolates (46%); Synergistic between imipenem and metformin in 2 isolates (4%), partial synergistic in 5 isolates (10%); Synergistic effect between ciprofloxacin and metformin in 3 isolates (6%), partial synergistic effect in 3 isolates (6%), antagonist effect in 1 isolate (2%); synergistic effect was detected between levofloxacin and metformin in 1 isolate (2%) and a partial synergistic effect was detected in 6 isolates (12%). In our study, synergy and partial synergy were detected at different rates between metformin and antibiotics. It was concluded that new in-vitro studies and animal experiments are needed to determine to what extent metformin will increase the effect of antibiotics and whether it can be used as an antimicrobial molecule.