Çeşitli antibiyotik kombinasyonlarının çoğul dirençli Acinetobacter spp. ve Pseudomonas spp. bakterilere in-vitro etkileri
The invitro activities of various antibiotic combinations on multi-drug resistant Acinetobacter spp. and Pseudomonas spp.
- Tez No: 302674
- Danışmanlar: PROF. DR. M. DERYA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çoklu ilaç direnci gösteren bakterilerle oluşan infeksiyonlar dünyada önemli bir sorundur. Günümüzde A. baumannii ve P. aeruginosa suşlarına bağlı olarak oluşan infeksiyonların tedavisinde kullanılan antimikrobiyal ajanlara karşı giderek artan direnç tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Bu etkenlerin neden olduğu infeksiyonlarda ciddi morbidite ve mortalitenin yüksek olması nedeniyle kombinasyon tedavisi önerilmektedir.Çalışmamızda çoğul ilaca dirençli A. baumannii ve P. aeruginosa infeksiyonlarını tedavi edebilecek tek başına kullanılan antibiyotiklerin eksikliğinden dolayı checkerboard yöntemi kullanılarak çeşitli antibiyotik kombinasyonlarının etkinliği araştırılmıştır.Çalışmaya Ekim 2009 ? Mart 2011 tarihleri arasında çeşitli klinik örneklerden izole edilen, çoklu ilaç direnci gösteren 12 adet A. baumannii ve 11 adet P. aeruginosa ve suşu alınmıştır. Antibiyotik duyarlılıkları disk difüzyon yöntemi ile belirlenmiştir. Seftazidim, amikasin, sefepim, levofloksasin, kolistin ve imipenem için MİK değerleri sıvı dilüsyon yöntemi ile belirlenmiştir. Kontrol suşu olarak P. aeruginosa ATCC 27853 kullanılmıştır.A. baumannii suşları için sefepim-amikasin (%83.3 sinerjik, %16.7 indiferan), seftazidim-amikasin (%62.5 sinerjik, %37.5 indiferan), kolistin-imipenem (%58.3 sinerjik, %41.7 indiferan), kolistin-amikasin (%41.7 sinerjik, %58.3 indiferan), kolistin-levofloksasin (%33.3 sinerjik, %66.7 indiferan); P. aeruginosa suşları için seftazidim-amikasin (%75 sinerjik, %25 indiferan), kolistin-imipenem (%50 sinerjik, %50 indiferan), sefepim-levofloksasin (%50 sinerjik, %50 indiferan), seftazidim-levofloksasin (%16.7 sinerjik, %83.3 indiferan), seftazidim-kolistin (%12.5 sinerjik, %87.5 indiferan) kombinasyonlarının invitro sinerjik etkinliği checkerboard yöntemi ile araştırılmıştır.Sonuç olarak; çoğul ilaca dirençli A. baumannii ve P. aeruginosa suşlarının kullanıldığı çalışmamızda sinerjik etkinin saptandığı kombinasyonlar, bu tür bakterilerle gelişen infeksiyonlarda dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Infections caused by multi-drug resistant bacteria are important problem all around the world. Nowadays, the increasing resistance to antimicrobial agents used in the therapy of Acinetobacter baumannii and Pseudomonas aeruginosa infections are important health problem in our country as well as all around world. Combination therapy is recommended in the infections caused by these agents because of high morbidity and mortality.Because of the limited amount of antibiotics that can be used alone in the therapy of multi- drug resistance A. baumannii and P. aeruginosa infections, we investigated the effects of various antibiotics by using checkerboard method.Multi-drug resistant 12 A. baumannii and 11 P. aeruginosa isolates isolated from various clinical samples between october 2009 ? june 2011 were included in the study. Antibiotic susceptibilities were determined by disc diffusion method. MICs of ceftazidime, amikasin, sefepim, levofloxasin, colistin and imipenem were determined by broth dilution method. P. aeruginosa ATCC 27853 were used as quality control strain.For A. baumannii invitro synergistic efficacy of cefepime+amikacin (%83.3 synergistic, %16.7 indifferent), ceftazidime+amikacin (%62.5 synergistic, %37.5 indifferent), colistin+imipenem (%58.3 synergistic, %41.7 indifferent), colistin+amikacin (%41.7 synergistic, %58.3 indifferent), colistin +levofloxacin (%33.3 synergistic, %66.7 indifferent) and for P. aeruginosa invitro synergistic efficacy of ceftazidime+amikacin (%75 synergistic, %25 indifferent), colistin+imipenem (%50 synergistic, %50 indifferent), cefepime+levofloxacin (%50 synergistic, %50 indifferent), ceftazidime+levofloxacin (%16.7 synergistic, %83.3 indifferent), ceftazidime+colistine (%12.5 synergistic, %87.5 indifferent) combinations were investigated by checkerboard method.As a conclusion, synergistic combinations detected in our study in which multidrug resistant A. baumannii and P. aeruginosa strains were used, should be considered in the treatment of infections that were developed by these agents and effective treatment options were limited.