Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde nozokomial infeksiyonlar ve risk faktörleri
Nosocomial infections and risc factors in Dicle University Hospital
  1. Tez No: 58751
  2. Yazar: MEHMET FARUK GEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL AYAZ, DOÇ. DR. SALİH HOŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Nozokomial infeksiyonlar bütün dünyada önemli bir sorundur. Dicle Üniversitesi Hastanesinde 01.01.1997'den 31.12.1997'ye kadar yürütülen prospektif çalışmada nozokomial infeksiyon insidansı % 4,3 1 olarak saptanmıştır. Nozokomial infeksiyonlar en sık üroloji (% 20,7), dahiliye (% 15,0), genel cerrahi (% 14,1), yanık ünitesi (% 12,4), ortopedi (% 10,7), çocuk hastalıkları (% 6,2), nöroloji (% 5,7), beyin cerrahi (% 4,8), göğüs kalp damar cerrahisi (% 3,2), çocuk cerrahisi (% 2,1) kliniklerinde görülmüştür. Üriner infeksiyon (% 42,0) ve cerrahi yara infeksiyonlan (% 28,2) en sık görülen infeksiyon türleri olup, cilt infeksiyonlan (% 10,0), bakteriyemi (% 6,4), sepsis (% 5,8) ve pnömoni ( % 4,8) bunları izlemektedir. En sık tespit edilen mikroorganizmalar E. coli (% 29), Pseudomonas (% 20), S. aureus (% 14), Klebsiella (% 1 1), Enterobacter (% 10), S. epidermidis (% 3) dir. Mortalite oranı hastane genelinde % 7,99, nozokomial infeksiyon gelişen grupta % 11,58, benzer primer hastalığa sahip infeksiyon gelişmemiş kontrol grubu ise % 8,27 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nosocomial infections are important worldwide problem. A prevalence study was performed prospectively, in Dicle University Hospital (DUH) from January 1, 1997 through December 31, 1997. The incidence of nosocomial infections was found 4.31%. Nosocomial infections were seen frequently in the department of urology (20.7%), internal medicine (15.0%), general surgery (14.1%), burn unit (12.4%), orthopedics (10.7%), pediatrics (6.2%), neurology (5.7%), neurosurgery (4.8%), cardiovascular surgery (3.2%) and pediatric surgery (2.1%). The urinary tract (42.0%) and surgical wound infections (28.2%) were seen the most prevalent of all. They were followed by skin infections (10.0%), bacteremia (6.4%), sepsis (5.8%) and pneumonia (4.8%). The most prevalent microorganisms were E. coli (29%), Pseudomanas spp (20%), S. aureus (14%), Klebsiella spp. (11%), Enterobacter spp (10%), S. epidermidis (3%). The mortality rate of all patients hospitalized in DUH was reported is 7.99%. This rate was found 1 1.58 % in cases with nosocomial infections, and 8.27% in the control group who had similar primary diseases.