İstanbul'da A ve E hepatitlerinin seroprevalansı
  1. Tez No: 58752
  2. Yazar: SELENGA CUMHUR ALDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Enteral yolla bulaşan hepatitler (özellikle hepatit A) ülkemiz için önemli sağlık sorunlarından biridir. Çalışmamızda çeşitli yaş gruplarında, HAV ve HEV infeksiyonlanmn seroprevalansı, yaş spesifik analizi, bulaşma yollan ve risk faktörleri değerlendirildi. Çalışmamıza katılan 352 kadın, 460 erkek toplam 812 olguda anti-HAV total ve anti-HEV IgG antikorları ELIS A yöntemi ile araştırıldı. Olguların %86,6'sında (kadınlarda %87,2 erkeklerde %86,1) anti-HAV pozitif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The anti-HAVand the anü-HEV seroprevalences in Istanbul The enteric transmitted hepatitis (especially hepatitis A) is one of the important health problem in our country. In this study, the seroprevalences, the age specific analysis, the transmission routes and the risk factors of HAV and HEV infections were investigated in different age groups. Anti-HAV total and anti-HEV IgG antibodies were analysed in 812 sera (352 women, 460 men) collected from different parts of Istanbul by a method of ELISA 86,6% of individuals were positive for anti-HAV (87,2% of women, 86,1% of men).