Kandidemi tespit edilen erişkin ve pediatrik hastalarda risk faktörleri ve antifungal duyarlılıkları the analysis of candidemia cases followed pediatric and adult patients risk factörs and antifungal susceptibility
- Tez No: 508517
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN DEVECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Kandidemi invazif kandidozda en sık görülen klinik tablodur. Kan kültüründe Candida spp. üremesi tedavi edilmesi gereken bir klinik durumdur. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye'de ve hastanemizde ciddi enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bu enfeksiyonlar uzamış hasta yatışı, artan mortalite ve morbidite ve ekonomik kayıplarla birlikte önemli bir sorun haline gelmektedir. Çalışmamızda hastanemizde yatan erişkin ve pediatrik hastalarda gelişen kandidemilerin risk faktörlerini ve antifungal duyarlılıklarını araştırmayı ve tiplerinin belirlenmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yatmakta olan hastalar, hasta ve kontrol grubu olarak dâhil edildi. Çalışma bir vaka kontrol çalışması olarak planlandı. Aralık 2013- Aralık 2014 tarihleri arasında bir yıl boyunca hasta verileri retrospektif olarak kaydedildi. Vaka grubuna kandidemi gelişen hastalar alındı. Kontol grubuna, her vakaya karşılık bir kontrol hastası olmak üzere, kandidemi gelişmeyen hastalar seçildi. Her iki grup için demografik özellikler, SOFA (Sequental Organ Failure Assessment) skoru, eşlik eden hastalıklar, invaziv alet kullanımı, kullanılan antibiyotikler ve süreleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 42 kandidemili hasta ve 42 kontrol hastası olmak üzere 84 hasta dâhil edildi. Kandidemili hastaların 28'i erkek (% 67) iken kontrol grubunun 25'i erkek (% 60) idi. Kandidemili hastaların yaş ortalaması 47,3±32, kontrol grubunun yaş ortalaması ise 56,7±27,2'idi. Gruplar arasında ortalama yaş, cinsiyet arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Hasta ve kontrol grubunun klinik bulgularını karşılaştırdığımızda hastane enfeksiyon varlığı, sepsis varlığı, kandidüri varlığı, ateş yüksekliği hasta grubunda istatiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek saptandı (sırasıyla p=0,012, p=0,004. P=
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Candidemia is the most frequent manifestation of invasive candidiasis. Isolation of Candida spp. from blood culture is a clinical condition that needs to be treated. As in many parts of the world, this condition causes serious infections in Turkey, as well as in our hospital. These infections become a major problem due to the prolonged hospitalization, increased morbidity and mortality and economic losses. In this study, we aimed to investigate the antifungal susceptibility, typology and the risk factors of Candidemia developed in adult and pediatric inpatients in our hospital. Material and Method: A patient group and a control group, which consisted of patients hospitalized in the Dicle University Faculty of Medicine, Turkey, were included in our study. The study was designed as a case-control study. Patient data were recorded for a year between December 2013 and December 2014. The case group consisted of patients who developed candidemia. The control group was selected from the inpatients, who did not develop candidemia The control grup consisting of patients with candidemia were not occur, including the each case versus control patients. Demographic characteristics, the SOFA (Organ Sequental Failure Assesment) scores, comorbidities, use of invasive devices, antibiotics administered and duration of antibiotic uses were recorded for both groups. Results: In this study 84 patient were included which 42 patient with candidemia and 42 control patient. 28 (%67) of patients with candidemia were male while 25 (%60) of control group were male. The average age of patients with candidemia was 47,3±32, while the average age of control group was 56,7±27,2. There was no statistically significant differance between the groups' average age and gender. When we compare clinical findings of the patient and control groups the presence of nosocomial infections, sepsis presence, candiduria presence, fever was statistically significant higher in patient group (in order p=0,012, p=0,004. P=