Tasos Athanasiadis ve Niobe'nin Çocukları romanında Anadolu
Anatolia, Turks and cultural living together culture in the historical romants of Tasos Athanasiadis
  1. Tez No: 587554
  2. Yazar: TOUGMPA MOURAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KELAĞA AHMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Sosyoloji, Western Linguistics and Literature, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çağdaş Yunan edebiyatında roman ve özellikle de tarihsel roman türünde en çok eser veren Yunan yazarları, 30 Kuşağı içinde yer almaktadır. Bu dönem romanlarında, tarihsel olaylar yazarların bakış açısıyla okuyucuya yansıtılmaktadır. 30 Kuşağı yazarları içinde önemli isimlerden biri de Manisa Salihli doğumlu olan Tasos Athanasiadis'tir. Yazar, Kurtuluş Savaşı yıllarında ailesiyle birlikte Yunanistan'a göç etmiştir. Çok sayıda tarihsel roman yazmış olan yazarın eserleri Yunanistan sınırları dışında da büyük ilgi görmüştür. Yazarın dikkat çeken romanlarından biri, Ta Pedya Tis Niovis (Niobe'nin Çocukları) romanıdır. Dört ciltten oluşan romanın ilk iki cildi Türkiye'de, yazarın memleketi olan Salihli'de geçmektedir. Yazar Salihli'yi çocukluk anılarındaki güzellikleriyle okuyucuya aktarmaktadır. İzmir, Manisa ve Salihli'de yer alan mekân isimlerine, bölgede bulunan kasabalara ve çevre tasvirlerine ayrıntılarıyla değinmektedir. Hayranlıkla anlattığı bu bölgede paylaşılan yaşamı, yarattığı güçlü roman kahramanlarıyla zenginleştirerek, farklı bir olay örgüsü yaratmıştır. Roman, Türkler ve Rumların aynı coğrafyada barış ortamında geçirdikleri yılları, ardından Yunan ordusunun Batı Anadolu'yu işgaliyle başlayan savaş yıllarını, savaşın Türk ve Rumların günlük yaşamına etkilerini ve yenilginin ardından yaşanan göçü ele almaktadır. Romanın incelenen bölümlerinde mekân Batı Anadolu bölgesidir. Yazarın otobiyografik bilgilerine ve kurgulama yeteneğine dayanarak kaleme aldığı Ta Pedya Tis Niovis romanı, roman çözümleme yöntemlerinden yararlanarak incelenmiş ve yazarın, Türkleri nasıl yansıttığı, Türk ve Rumların sosyal yaşantısının nasıl verildiği, roman mekânı olarak Anadolu'yu nasıl tanıttığı imgebilim verilerinden faydalanarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Novel and especially historical novel in contemporary Greek literature Greek authors who publish works of the genre,located within 30 generations.İn this novel period,historical events are transmitted to the reader from the authors' perspective,One of the important names of the 30 generation writers was Thasos Athanasiadis who was born in Manisa Salihli.The author emigrated to Greece with his family during the war of liberation.He has written a number of novels, and his work has received much attention outside the borders of Greece. One of his notable novels is Ta Pedya Tis Niovis (The Children of Niobe).The first two volumes of the novel take place in Salihli, where the author was born, and the novel consists of four volumes.The author conveys Salihli to the reader with the beauties of his childhood memories.The site names in İzmir, Manisa and Salihli are mentioned in detail with respect to the towns in the region and their depictions of the environment.He created a different plot by enriching the life shared in this region, which he told with admiration, with the powerful novel heroes he created. The peaceful years spent by the Roman, Turks and Greeks in peace in the same geography, followed by the years of war that began with the invasion of the Greek army in Western Anatolia,it handles the effects of the war on the daily life of Turks and Greeks and the migration after the defeat.In the examined parts of the novel, the place is Western Anatolia.The novel of Ta Pedya Tis Niovis, based on the author's autobiographical knowledge and ability to construct,novel analysis methods and how the author reflects the Turks, the social life of the Turks and Greeks how was given and how Anatolia was introduced as a place of novel was examined by utilizing imagology data.