Thasos'ta Amphora üretimi
Amphora production in Thasos
- Tez No: 806334
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA CANKARDEŞ ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Güncel verilere göre MÖ 6. yüzyıl sonu MÖ 5. yüzyıl başından itibaren görüldüğü bilinen Thasos amphoralarının MÖ 2. yüzyılda son bulmadan önce en az 300 yıl boyunca büyük kesintiler olmadan üretildikleri bilinmektedir. Bu üretimin öznesi olan amphoralar ise Thasos'un şarap ticaretinin en büyük tanıkları olduklarından oldukça önemlidir. Antik metinlerde şarabından övgüyle bahsedildiği ve bunun kanıtı niteliğinde, şarabının taşındığı kaplar olan amphoraların birçok farklı merkezde ele geçtiği görülen Thasos'un Antik Yunan ekonomisindeki yerinin anlaşılması, adada gerçekleştirilen amphora üretiminin, adanın coğrafyası ve tarihi, antik metinler, üretim ve tüketim merkezlerindeki buluntular gibi birçok farklı faktörle birlikte ele alınmasıyla mümkündür.“Thasos'ta Amphora Üretimi”başlıklı söz konusu tez, bu bağlamda hazırlanmış ve Thasos'un gerçekleştirdiği şarap ve amphora üretimini farklı açılardan inceleyerek bir bütünlük içerisinde ortaya koymayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
According to current data, Thasian amphorae, which are known to exist from the end of the 6th-beginning of the 5th century BC, are known to have been produced without major interruptions for at least 300 years before disappearing in the 2nd century BC. The amphorae, which are the subject of this production, are very important as they are the biggest witnesses of the Thasian wine trade. A better comprehension of the place of Thasos in the Ancient Greek economy, whose wine is praised in ancient texts and whose amphoras, which are the containers of its wine, were found in many different centers, is possible by considering the amphora production on the island together with many different factors such as the geography and history of the island, ancient texts, and finds in the production and consumption centers. The thesis titled“Amphora Production in Thasos”was prepared in this context and aimed to present the wine and amphora production of Thasos as a whole by examining it from different perspectives.