Investigating tasks in the efl textbooks in the Turkish Anatolian high school context
Türkiye'de Anadolu lisesi bağlamında yabancı dil olarak okutulan İngilizce ders kitaplarındaki görevlerin incelenmesi
- Tez No: 754589
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİS NECMİ AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışma, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından tasarlanan ve 2020-2021 eğitim öğretim yılında Türkiye'deki Anadolu liselerinde Yabancı Dil olarak okutulan dört İngilizce ders kitabında yer alan görevleri incelemeye yöneliktir. Çalışma, özellikle, seçilen ders kitaplarındaki etkinliklerde bulunan görev özelliklerini tespit etmeye, görev türlerini belirlemeye ve görev karmaşıklığı boyutlarını keşfetmeye çalışmıştır. Çalışma, aynı zamanda, sınıf düzeylerini bu konularda birbirleriyle karşılaştırmayı amaçlamıştır. Araştırma amaçları doğrultusunda, görev özellikleri (Ellis, 2011; Ellis & Shintani, 2014), görev türleri (Ellis, 2003, 2011) ve görev karmaşıklığı boyutları (Robinson, 2001a, 2001b, 2003, 2007, 2008, 2011, 2015; Skehan & Foster, 2001) için ilgili akademik çalışmalardan üç kontrol listesi oluşturulmuştur. Sonrasında, ders kitaplarındaki etkinlikler içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Sonuçlar, ders kitaplarındaki etkinliklerin yalnızca küçük bir bölümünün görev olarak sayılabileceğini, çoğunun görevin, Ellis (2009, p. 223) ve Ellis ve Shintani (2014, p. 135) tarafından“boşluk”ve“sonuç”olarak adlandırılan kriterlerini karşılamadığını göstermiştir. Görev türlerine ilişkin bulgular, görev türlerinin sınıf düzeylerine ve dolayısıyla yeterlilik düzeylerine göre sıralanmasının, Ellis'in (2020) önerileriyle uyumlu olmadığını ortaya koymuştur. Benzer şekilde, ders kitaplarında, Robinson (2015) tarafından geliştirilmiş SSARC modelinde belirtildiği gibi basitten karmaşık görevlere doğru sistematik bir ilerleme tespit edilmemiştir. Çalışmanın sonuçları, görev temelli dil öğretimi üzerine uygulama ve araştırma için değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was an attempt to investigate tasks in four English as a Foreign Language (EFL) textbooks designed by the Ministry of National Education (MoNE) and studied in the Anatolian high schools in Turkey in the 2020-2021 education year. Specifically, the study sought to identify task characteristics the activities possess, determine task types, and explore task complexity dimensions in the selected textbooks. The study also aimed to compare and contrast the grade levels with one another regarding these issues. In line with the research purposes, three checklists were generated, drawing from relevant frameworks for task characteristics (Ellis, 2011; Ellis & Shintani, 2014), task types (Ellis, 2003, 2011) and task complexity dimensions (Robinson, 2001a, 2001b, 2003, 2007, 2008, 2011, 2015; Skehan & Foster, 2001). Then, the activities in the textbooks were analysed through content analysis. The results demonstrated that only a small part of the activities in the textbooks qualify for a task, most of them failing to satisfy the“gap”and“outcome”criteria of taskness as defined by Ellis (2009, p. 223) and Ellis and Shintani (2014, p. 135). The findings related to the task types revealed that the sequencing of the task types across the grade levels, and therefore, proficiency levels, is not in line with the recommendations by Ellis (2020). Similarly, no systematic progression from simple to complex tasks as prescribed in the SSARC model by Robinson (2015) was detected within the textbooks. Implications of the study can be considered for practice and further research on task-based language teaching.