Kurumsallaşma düzeyiyle iş tatmini, örgütsel bağlılık ve örgütsel performans arasındaki ilişkinin analizi: Doğu Karadeniz bölgesindeki özel hastanelerde yapılan bir alan araştırması
Analysis of the relationship between institutionalization level and job satisfaction, organizational commitment and organizational performance: A field study in private hospitals in the Eastern Black Sea region
- Tez No: 802012
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ YILMAZ GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Kurumsallaşma, iş tatmini, örgütsel bağlılık ve örgütsel performans işletmeler için oldukça önem arz eden kavramlardır. Kurumsallaşma, örgütün amaçlarına ulaşma noktasında aracı bir rol üstlenmektedir. Bu hususta kurumsallaşmanın alt boyutlarının yeri ve önemi dikkat çekici bir niteliktedir. Kurumsallaşmanın alt boyutları amaca hizmet ederken aynı zamanda örgütte yer alan iş görenler üzerinde de etkili olabilmektedir. Bu sebeple kurumsallaşmanın işgören nezdinde iş tatminine ve örgütsel bağlılığa etki edebileceği düşünülmektedir. Dolayısıyla örgütsel performansın da bu koşullarla şekillenmesi beklenmektedir. Çalışma kapsamında kurumsallaşma düzeyiyle iş tatmini, örgütsel bağlılık ve örgütsel performansın ilişkisi ve etkisi incelenmiştir. İnceleme kapsamında nicel ve nitel analizler gerçekleşmiştir. Çalışmanın evrenini Doğu Karadeniz'de yer alan özel hastaneler meydana getirmektedir. Bu bağlamda Doğu Karadeniz'de yer alan Giresun, Rize ve Trabzon illerinde bulunan özel hastanelere erişilmiştir. Hastane çalışanlardan toplam 424 kişi çalışmaya katılım gerçekleştirmiştir. Bu değerlendirmeler ışığında gerçekleşen çalışmada kurumsallaşma düzeyinin iş tatmini, örgütsel bağlılık ve örgütsel performansı etkilediği tespit edilmiştir. Aynı zamanda kurumsallaşma ile iş tatmini, örgütsel bağlılık ve örgütsel performans arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişkinin var olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Institutionalization, job satisfaction, organizational commitment and organizational performance are quite considerable concepts for the companies. Institutionalization plays an important role for achieving the targets of the organization. In this context, the importance and place of the sub-dimensions of institutionalization are remarkable. While the sub-dimensions of the institutionalization contributes for achieving the targets of the organizations, at the same time, it is an effective factor on the employees. Therefore, it is thought that institutionalization can affect the job satisfaction and organizational commitment of the employees. Accordingly, it is expected that organizational performance should be embodied with these conditions, as well. In scope of this study, the effects and relationship of job satisfaction, organizational commitment and organizational performance on institutionalization level were investigated. For this purpose, qualitative and quantitative analyses were performed. On the other hand, target population of the study consists of private hospitals which are situated in Eastern Black Sea region of Turkey. In this regard, private hospitals in Giresun, Rize and Trabzon provinces were examined. Totally, 424 employees of the hospital personals attended to the study. In the light of evaluations, it was determined that the institutionalization level affected the job satisfaction, organizational commitment and organizational performance. Meanwhile, a positive and significant relationship was observed among institutionalization, job satisfaction, organizational commitment and organizational performance.