Embedded öğrenme temelli hareket eğitim programının 5 yaş grubu çocukların görsel-motor koordinasyon ve davranışsal öz-düzenleme gelişimlerine etkisinin incelenmesi
Analyzing Embedded learning-based movement education program's effect on 5 years old children's visual-motor coordination and behavioral self-regulation development
- Tez No: 587571
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DUMAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 170
Özet
Görsel-motor gelişim ve öz-düzenleme becerileri çocukların hayatlarında önemli bir yere sahiptir. Bu beceriler çocuğun akademik ve sosyal yönden başarılı olmasını ve toplumla uyum içerisinde yaşamasını sağlar. Bu çalışmanın amacı embedded öğrenme temelli hareket eğitim programının, 5 yaş grubu çocukların görsel-motor koordinasyon ve davranışsal öz-düzenleme gelişimlerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada deney ve kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Aynı okuldan beş yaş grubu bir sınıf kontrol grubu ve diğer sınıf deney grubu olarak seçilmiştir. Her iki sınıf için gerekli idari ve ebeveyn izinleri alınmıştır. Deney grubu çocuklara 12 hafta boyunca, haftada üç gün embedded öğrenme temelli hareket eğitim programı uygulanmıştır. Gruplar arası analizler için Mann-Whitney U testi, grup içi analizlerde Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ve değişkenler arası ilişki analizlerinde Spearman Sıra Farkları Korelasyon Katsayısından faydalanılmıştır. Araştırma sonuçları embedded öğrenme temelli hareket eğitim programının, çocukların görsel-motor koordinasyon ve davranışsal öz-düzenleme becerilerine anlamlı ve olumlu düzeyde etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Visual-motor coordination and self-regulation skills of children have an important place in children's life. These skills provide children an academic and social successful life with better academic and social skills. The purpose of this study was to analyze embedded learning-based movement education program's effect on 5 years old children's visual-motor coordination and behavioral self-regulation development. Experimental research design with control and experiment group was used for this purpose. Two preschool classrooms were chosen as a control and experiment group from the same school. Administrative permissions and parent consents were taken for these two groups of children. Embedded learning-based movement education program was implemented in the experiment classroom for 12 weeks. Mann-Whitney U test was used for intergroup analysis, Wilcoxon Signed Ranks was used for ingroup analysis and Spearman Correlation Coefficient test was used for analysis of correlations between variables. Results indicated that embedded learning-based movement education program had a significant and positive effect on children's visual-motor coordination and developmental self-regulation skills.