Yaşam temelli öğrenme yaklaşımı ile desteklenen fen öğretimine bir aksiyon örneği
An action example for science teaching supported by a context-based learning approach
- Tez No: 750891
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEM DÖNEL AKGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul altıncı sınıf vücudumuzdaki sistemler ünitesinin öğretiminde yaşam temelli öğrenme (YTÖ) yaklaşımı kullanımının öğrencilerin fen bilimlerine ilişkin başarıları, motivasyonları, tutumları ve bilgilerin kalıcılığı üzerine etkisini araştırmaktır. Araştırmada karma yöntemlerden iç içe gömülü karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Erzincan ili merkezinde bulunan bir orta okulda öğrenim gören toplam 79 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma konusu kontrol grubuna öğretimde var olan yöntem ve tekniklerle anlatılırken deney grubunda ise YTÖ yaklaşımına göre işlenmiştir. Araştırma verileri destek ve hareket sistemi başarı testi (DHSBT), dolaşım sistemi başarı testi (DSBT), solunum sistemi başarı testi (SOSBT), sindirim sistemi başarı testi (SSBT), boşaltım sistemi başarı testi (BSBT), fen bilimleri tutum ölçeği, fen bilimleri motivasyon ölçeği ve yazılı görüşme formu ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada istatistiksel yöntem olarak bağımlı-bağımsız gruplar t testi, mann whitney u testi, ANCOVA ve betimsel istatistik kullanılmıştır. Çalışma sonucunda YTÖ yönteminin kullanıldığı deney grubu ile kontrol grubu öğrencilerinin başarıları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu ve bilgilerin kalıcılıklarını sağladığı bulunmuştur. Fakat bu yaklaşımın öğrencilerin tutumları ve motivasyonlarına etki etmediği belirlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin yazılı görüşlerinden elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin çoğunluğu yapılan etkinlikleri beğendiklerini, diğer derslerde de uygulanmasını istediklerini ve derse karşı motivasyonlarının arttığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of context-based learning (CBL) approach in the teaching of the sixth-grade body systems unit on students' achievements, motivations, attitudes, and permanence of knowledge about science. Embedded mixed design was used in the research. The study group of the research consists of 79 sixth-grade students studying in a secondary school located in the city center of Erzincan. While the subject of the research was explained to the control group with the methods and techniques available in the teaching, in the experimental group, it was handled according to the CBL approach. The data were collected with support and movement system achievement test (SMSAT), circulatory system achievement test (CSAT), respiratory system achievement test (RSAT), digestive system achievement test (DSAT), excretory system achievement test (ESAT), science course attitude scale, motivation scale towards science course and interview form. The obtained data were analyzed with SPSS 25 program. In the research, dependent-independent groups t-test, Mann Whitney u test, ANCOVA, and descriptive statistics were used as statistical methods. As a result of the study, it was found that there was a significant difference in favor of the experimental group between the achievements of the experimental group and the control group students, in which the YBL method was used and it provided the permanence of the information. However, it was determined that this approach did not affect students' attitudes and motivations. In addition, according to the results obtained from the written opinions of the students, the majority of the students stated that they liked the activities, they wanted them to be applied in other lessons and stated that their motivation towards the lesson increased.