İnsan fetus timusunun ışık mikroskobik ve akım sitometrik incelenmesi
- Tez No: 58758
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ARSAVİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
39 ÖZET Çalışmada; ışık mikroskobu düzeyinde yetişkin timusuyla kıyaslı olarak fötal timus gelişiminin yapısal ve fizyolojik yönden araştırılması amaçlanmıştır. Medulla yerleşimli Hassal cisimcikleri, kapsül ve trabeküllerdeki bağ doku kompanentleri histokimyasal reaksiyonlarla, timus hücrelerinin proliferasyon gücü akım sitometrik analizlerle incelendi. Çalışma Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalında Ocak 1996- Kasım 1996 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya toplam 32 insan fetus timus ile 6 yetişkin timusu alındı. Çalışma gruplarınızdaki örneklerin fötal yaşlan 18.5-32.5 haftalar arasındaydı. Işık mikroskobik çalışmada, kapsül ve trabeküllerin ayrıntılı yapısı, daha çok medulla yerleşimli damarsal yapılar, korteks-medulla farklılaşması, kortekste lenfosit birikimi, medullarda Hassal cisimcik gelişimi incelendi. Medullardaki Hassal cisimciklerinin sayı ve hacim artışının, kapsül ve trabeküllerde kollagen fibril birikiminin fötal gelişimle paralellik gösterdiği tesbit edildi. Yağ birikimi yalnızca erişkin grup timus örneklerinde görüldü. Akım sitometrik analizde S faz (sentez fazı) değerleri ileri fötal haftalarda erken fötal haftalarından kayda değer ölçüde yüksek bulundu. Bu değerlerin yetişkin fetus örneklerinde düşük olduğu görüldü. Tüm bu sonuçlar kaynak verileriyle tartışıldı.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY The main purpose of this study was to investigate the morphologic and physiologic characteristics of the fetal thymic development comparing to adult thymus at the light microscopic level. Thymic structures such as Hassall Corpuscles, capsular and trabecular fibrous tissue components were studied by histochemical reactions, and proliferative cepacity of thymic cells were measured by flow cytometric analysis. Study was carried out at Karadeniz Technical University, Faculty of Medicine, Department of Histology-Embriology between Jaunary and November 1996. 32 human fetus and 6 adult thymus were taken into the study. Fetal ages were between 18.5-32.5 gestational weeks. Light microskopic study reavealed capsular and trabecular details, vascular composition, cortico-medullary differentiation, cortical lymphocyte accumulation, Hassall Corpuscle development. Increased unit volume of Hassall Corpuscle in thymic medulla and accumulation of collagen fibrils were recorded in thymic capsule and trabecules during the fetal development, Lipid existence was only seen in adult thymus. Flow cytometric analysis revealed that“S”phase (DNA synthesis phase) values were significantly higher in late fetal weeks compared to the early fetal weeks, and these values were lower in adult thymus. Results were discussed with the literatural findings.