İnsan fetusunda lenfo-retiküler sisteme dahil Apendiks'in histolojik ve embriyolojik araştırılması
Hystolojical and embriyologic research of appendix wich is included to lympho-retucular system in human fetus
  1. Tez No: 58759
  2. Yazar: M. AYŞE ARVAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ARVASİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada insan fetusu apendiksinin gelişimini ışık mikroskobu ve akım sitometrik analiz ile inceleyerek, morfolojik ve fonksiyonel bakımdan erişkin apendiksi ile karşılaştırmak ve yapılacak olan araştırmalara katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Çalışma Ekim 1996-Eylül 1997 tarihleri arsında K.T.Ü. Tıp Fakültesi Histoloji- Embriyoloji Anabilim Dalında yapılmıştır. Çalışma grupları intrauterin yaşları 18,2-36,4 hafta arasında değişen toplam 30 adet fetus ve 5 adet erişkin otopsi materyalinden oluşturuldu. Ayrıntılı histolojik yapı, kript gelişimi ve lenfoid follikül oluşumu histolojik boyama yöntemleri ile, apendiks hücrelerinin proliferasyon gücü ise akım sitometrik analizlerle incelendi. Işık mikroskobik çalışmada, yapısal olarak seroza-kas-mukoza gibi olgun histolojik tabakalanma ve kript yapısının 31-36 haftalardan itibaren ortaya çıktığı tespit edildi. Bu niteliğin de agregat lenfoid folliküller (peyer plakları) ile ortaya çıktığı ve gelişim süresince apendiks ana histolojik katları ile lenfoid dokunun paralel geliştiğini kanıtlamaktadır. Akım sitometrik analizde S faz (DNA sentez fazı) değerleri ileri fetal haftalarda erken fetal haftalara göre kayda değer ölçüde yüksek bulundu. Bu değerlerin yetişkin apendiks örneklerinde düşük olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study the development of appendiks in human fetus is examined using light microscopy and flow cytometric analysis. The data obtained is compared with adult appendix morphologically and physiologically. The study is carried out between October 1996-September 1997 in KTÜ Medical Faculty, Department of Hystology and Embryology. Study groups consist of 30 fetus (ranging 18.2-36.4 weeks of gestation) and 5 adult autopsy material. Detailed hystological structure, crypte development and lymphoid follicle formation is observed using hystological staining, proliferation potential of appendix cells is examined by flow cytometric analysis. The mature hystological layering of T. Seroza-T. Muscularis-T. Mucoza and crypte structure is detected to form between 31-36 weeks of gestation microscopic study. This formation process is observed to be simultaneous to the development of aggregate lymphoid follicles (Peyer Plaques). Thus proving the parallel development of main hystological layering and lymphoid tissue. In Flow cytometric analysis S phase (DNA synthesis phase) results are significantly higher in late weeks of gestation compared to earlier weeks. These results are lower in adult appendiks materials.