6-9 aylık insan fetusu dalak hücrelerinin flow cytometric ve immunuhistokimyasal yöntemlerle araştırılması
  1. Tez No: 58757
  2. Yazar: ERSEN ODACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ARSAVİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada insan fetusu dalağının gelişimini ışık mikroskobu ve akım sitometrik analiz ile inceleyerek, morfolojik ve fonksiyonel bakımdan erişkin dalağı ile karşılaştırmak ve yapılacak olan araştırmalara katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Çalışma Nisan 1995 - Mart 1997 tarihleri arsında K.T.Ü. Tıp Fakültesi Histoloji - Embriyoloji Anabilim Dalında yapılmıştır. Çalışma grupları intrauterin yaşlan 21,5 -36,1 hafta arasında değişen toplam 42 adet fetus ve 7 adet erişkin otopsi materyalinde oluşturuldu. Kapsül ve trabeküllerdeki bağ dokusu komponentleri, kırmızı-beyaz pulpa gelişimi histokimyasal reaksiyonlarla, dalak hücrelerinin proliferasyon gücü akım sitometrik analizlerle incelendi. Işık mikroskobik çalışmada, kapsül ve trabeküllerin ayrıntılı yapısı, kırmızı-beyaz pulpa farklılaşması, a.sentralis çevresinde lenfosit birikimi ve lenfoid folliküllerinin sayı ve hacim artışı, a.sentralis oluşumu, kapsül ve trabeküllerde kollagen fibril birikiminin fetal gelişimle paralellik gösterdiği tespit edildi. Akım sitometrik analizde S faz (DNA sentez fazı) değerleri ileri fetal haftalarda erken fetal haftalara göre kayda değer ölçüde yüksek bulundu. Bu değerlerin yetişkin dalak örneklerinde düşük olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the development of fetal spleen by light microscopy and flow cytometric analysis and also compare with adult spleen with respect to morphologic and functional properties. Study was performed in the department of Histology-Embryology in Medical Faculty of Karadeniz Technical University between April 1995 and March 1997. The study groups include 42 fetus with intrauterin age between 21.5- 36.1 weeks and 7 adult autopsy materials. Connective tissue components, red-white pulp development by histochemical reactions and proliferation power of spleen cells investigated by flow cytometric analyses. In microscopic study, the detailed structure of capsul and trabeculs, red-white pulp differantiation lenfosit cumulation around a. centralis, and the development of lymphoid folliculs examined. The number and the volume of lymphoid follicules, capsular and trabecular collagen accumulation were increasing by fetal development. Flow cytometric analysis revealed“S”phase (DNA synthesis phase) values were significantly higher in late fetal weeks, and these values were lower in adult spleen.