Otizmli ve normal çocukların ana babalarında benlik algısı evlilik uyumu ve psikolojik sağlamlık ilişkisi
Self-perception, marital adjustment and psychological resilience on normal developed children family and family of autism identified children
  1. Tez No: 587584
  2. Yazar: ÖZLEM ÜLGÜT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanısı almış çocuklara sahip ana babalarda benlik algısı, evlilik uyumu ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Bu amaç doğrultusunda OSB tanısı almış çocuğu olan anneler ile babalarda bağımlı değişkenler (benlik algısı, evlilik uyumu ve psikolojik sağlamlık) arasındaki ilişkiler ele alınmış, bağımlı değişken düzeylerinin normal gelişime sahip ana babalarınkilerden farklı olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın katılımcıları bu evrenden rastgele seçilen ve araştırmaya gönüllü olarak katılan otizmli çocuğa sahip anne babalar 28 ve normal gelişim gösteren çocuğa sahip anne babalar 52 olmak üzere toplam 80 kişidir. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla kişisel bilgi formu, bağımlı değişkenleri ölçen Benlik Algısı Ölçeği, Evlilik Uyumu Ölçeği ve Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between self-perception, marital adjustment and psychological resilience in parents of children with Autism Spectrum Disorder (ASD). For this purpose, the relationships between dependent variables (self-perception, marital adjustment, and psychological resilience) in mothers and fathers with ASD were discussed and whether the dependent variable levels differed from those of mothers and fathers with normal development is investigated. The participants of the study were 80 randomly selected parents from this community and volunteered to participate in the study, including 28 parents with autism children and 52 parents with normally developing children. In order to collect data in this study, personal information form, Self-Perception Scale which measure dependent variables, Marital Adjustment Scale and Psychological Resilience Scale were used.