Otizm veya dikkat eksikliği/ hiperaktivite tanısı almış çocukların annelerinin stres düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the stress levels of mothers whose children have been diagnosed with autism or attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 107838
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL BALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Child Health and Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Özet Bu araştırmada çocuğu otizm veya ADHD tanısı almış annelerin stres düzeyleri araştırılmıştır. Amaç, ortaya çıkan sonuçlan Halk Sağlığı anlayışıyla toplumun yararına bir bilgiye dönüştürmektir. Çocuğu otizm veya ADHD tanısı almış annelere bir anket formu ve Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği uygulanmıştır. Anket formunda annelerin demografik verileri, hastalıkla ilgili bilgileri, tam öncesi, sonrası ve şu an hissettikleriyle ilgili sorular sorulmuştur. Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği ise annenin stres düzeyini gösteren bir ölçektir. Araştırma sonucunda, hem otistik çocuğu olan annelerin hem de ADHD'li çocuğu olan annelerin stres düzeyleri normal değerlere göre yüksek çıkmıştır. Otistik çocuğu olan annelerin stres düzeyi, ADHD'li çocuğu olan annelerin stres düzeyinden yüksek bulunmuştur. Her iki gruptaki annelerin tam sonrası durumları tam öncesi durumlarından daha olumlu çıkmıştır. Yine her iki gruptaki annelerin eğitim durumlarıyla stres düzeyleri arasında negatif ilişki görülmüştür. 38
Özet (Çeviri)
Summary The name of the study is;“Comparison of the stress levels of mothers whose children have been diagnosed with autism or Attention Deficit/Hyperactivity Disorder”. In this study; stress levels of the mothers whose children has autism or ADHD have been researched. The aim of the study is to convert the results to knowledge which is useful for society by public health view. A questionnaire and Perceived Stress Scale have been applied to the mothers of the children with autism or ADHD. The questions about their demographic datas, their knowledge about the illness, their feelings before and after the diagnosis and recent have been asked to the mothers in the questionnaire. Perceived stress scale is a scale that shows the stress level of the mother. According to the results of the research; the mothers of children both autistic or ADHD have high stress levels. At the same time, it is found that the stress levels of the mothers of autistic children is higher than the levels of the mothers of ADHD children. The psychologic conditions of the mothers in both groups have changed positively when they learned the diagnosis of their children. There is a negative relation between education and stress levels of the mothers in both groups. 39