Risk management practices in construction projects of Somali regional state, Ethiopia
Etiyopya Somali eyaletinin inşaat projelerinde risk yönetimi uygulamaları
- Tez No: 587591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnşaat sektörü oldukça karmaşık ve risklidir; bu nedenle, risk yönetimi süreçlerini uygulamak inşaat firmalarının başarısı için çok önemli hale gelmiştir. Bu çalışma, Etiyopya Somali Eyaleti'ndeki inşaat projelerinde risk yönetiminin nasıl uygulandığını incelemektedir. Ayrıca, risk yönetimi ilkeleri uygulanırken daha fazla dikkat edilmesi gereken Eyaletteki en etkili inşaat risk faktörlerini de belirlemektedir. Literatür taraması, yaygın olarak kullanılan risk yönetimi süreçlerini ve tekniklerini betimlemekte ve inşaat projesinin başarılı bir şekilde tamamlanması için risk yönetiminin önemini göstermektedir. Somali Eyaleti'ndeki 43 inşaat şirketinin farklı katılımcılarına Ekim 2018 – Ocak 2019 tarihleri arasında anket uygulanmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler analiz edilmiş ve sonuçlar sütun grafikleri veya frekans tabloları şeklinde sunulmuştur. Elde edilen bulgulara dayanarak, Somali Eyaleti'ndeki inşaat projelerindeki bütçe ve bilgi eksikliğinden dolayı, eksik risk yönetimi uygulaması vardır. Bölgenin inşaat projelerinde meydana gelen en yüksek risk faktörlerinin tasarım hataları ve üst yönetim değişiklikleri olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, Somali Eyaleti'nin inşaat projelerinin risk yönetimi uygulamaları konusunda yapılan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The construction sector is complicated and risky; thus, practicing risk management processes became crucial for the success of the construction companies. This study examines how risk management is practiced in construction projects of Somali regional state in Ethiopia. It also identifies the most influential construction risk factors in the region which need to be given a higher consideration when practicing risk management principles. The literature review describes widely used risk management processes and techniques and shows the importance of risk management to the construction project's successful completion. Questionnaires were distributed to different participants of 43 construction companies in the Somali region between October 2018 to January 2019. The collected data obtained from the participants were analyzed, and the results were presented in the form of bar charts or frequency tables. Based on the findings, there is a deficient practice of risk management in the Somali region's construction projects due to lack of knowledge or budget. Design errors and top management changes were found to have the highest probability of occurrence in construction project risks of the region. It is believed that this study is first of its kind about risk management practices of Somali region's construction projects.