Increasing construction project management knowledge area in Somali regional state in Ethiopia
Etiyopya'da Somali bölge devletinde inşaat proje yönetimi bilgi alanının artırılması
- Tez No: 682167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amaçları, Etiyopya'daki Somali bölgesel devlet tasarım ve denetim iş girişimi (SDSWE) bilgi alanları becerisinde inşaat proje yönetimini değerlendirmekti. İnşaat süreç yönetimi, kapsam, maliyet yönetimi, zaman, kalite, risk alanı, iletişim yönetimi, tedarik yönetimi, insan kaynakları ve güvenlik gibi kurumsal inşaat proje yönetimi uygulamasını etkileyebilecek on temel alanı göz önünde bulundurarak çalışmanın tüm amacını gerçekleştirmek. . Çalışma, kümelenmiş örnekleme tekniğini kullanarak işletmenin proje görevini yerine getiren birkaç inşaat profesyonelinden veri toplar; bunun nedeni, ilişkili birkaç departmandan inşaat yönetimi profesyonellerini içermesidir. Bu yöntemde, araştırmaya 110 profesyonel örneklem olarak alınır ve anket ve açık görüşme kullanılarak toplanan veriler, tanımlayıcı anket tasarımının karma yaklaşımı kullanılarak analiz edilir. Yöntemlere bağlı olarak, çalışmanın anahtar bulgusu, bir organizasyon olarak SDSWE'nin ve projesinin tanıtıldığını ima etti. İnşaat proje yönetimi Yürütülen bilgi alanları ve SDSWE 2017 ve 2020 yıllık proje raporlarından gerçek performans; buna göre, işletme organizasyonu, İnşaat Proje yönetimi sürecini kullanmada iyi bir performans, kapsam yönetimi, tedarik ve insan kaynakları yönetimi, işletme işinin uygulanması, İnşaat Projesi zaman yönetimi gibi inşaat proje yönetimi bölümünün bazı alanlarında iyi bir faaliyet ima etti. , maliyet yönetimi, zaman, risk ve kalite yönetimi. Bu çalışmadaki zorluk bulgularına bağlı olarak, projenin planlama süresinin daha pratik olması, varyasyon zaman planı hazırlanması ve proje takvimini etkilemeden genel engelin gözden geçirilmesi veya değerlendirilmesi tavsiye edilmektedir. proje üyeleri arasında düzenli olarak toplantı yapılması da benzer şekilde performansı artırabilir. Tasarım girişimi, başarıları garantilemek için bir motivasyon sistemine sahip olmalıdır. Ayrıca, işletme, daha iyi başarı ve denetim çalışması sağlamak için planlanmış güvenlik eğitimine sahip olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study were to evaluate construction project management in Somali regional state design and supervision work enterprise (SDSWE) knowledge areas ability in Ethiopia. To accomplish the whole objective of the study considering ten basic areas that can affect the enterprise construction project management practice such as, construction process management, scope, cost management, time, quality, risk area, communication management, procurement management, human resource and safety. Attaining the significant data the study collect data from several construction professionals that accomplish project duty of the enterprise using clustered sampling technique this is because to include construction management professionals from several associated departments. In this method the study take 110 professionals as a sample of the study and the collected data using questionnaire and open interviewed analyzed using mixed approach of descriptive survey design. Depend on the methods the key finding of the study implied that, SDSWE as organization and its project are introduced. Construction project management Knowledge areas executed and the real performance from SDSWE 2017 and 2020 annual project reports; accordingly, the enterprise organization implied a good activities in some areas of construction project management section such as, in a good performance of in using Construction Project management process, scope management, procurement and human resources management , the enterprise work implementing, Construction Project time management, cost management, time, ,riskk and quality management. Depending on challenge findings in this study recommend that, Planning time of project should be more practice able, preparing variation time plan and revising or evaluating the overall obstruction without affecting the project schedule. to have meeting regularly between the project members may similarly increase the performance. The design enterprise must have motivation system to insure achievements. Furthermore, the enterprise should have scheduled safety training to insure better achievement and supervision work.