Ana konuları ekseninde Zuhruf suresinin tefsiri
Interpretion of surah Zuhruf in the axis of its main subjects
- Tez No: 587598
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA PAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kur'ân-ı Kerîm, dînî ve toplumsal alanda, kişinin yaşadığı tüm problemlerinin çözümünde müracaat etmesi gereken tek ilahî kaynaktır. Kur'ân-ı Kerîm'in nüzûlü ile ilâhî hitâba muhatap olan Müslümanlar, inanç, ibadet, ahlak, muamelât, ukûbât gibi konularda, günlük hayatını tanzim eden Kur'ânî ilkeleri öğrenmek için, onu anlama ve yorumlama çabası içerisinde olmuşlardır. Tefsir geleneği bu çabanın ortak ürünüdür. Kur'an ilimleri alanındaki bu çalışmalar, zamanla istikrara kavuşan tefsir mirasının, farklı metotlarla tazelenmesini ve özgünleşmesini gerekli kılmıştır. Konulu tefsir metodu da bu çabanın bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.“Ana Konuları Ekseninde Zuhruf Sûresi'nin Tefsiri”isimli bu çalışma, konulu tefsir metodunun bir çeşidi olan sûre çerçeveli tefsir yöntemi ile hazırlanmıştır. Konulu tefsir yönteminin özellikleri, sûrenin zengin muhtevasını ortaya çıkarmakta etkili olmuştur. Mekkî bir sûre olan Zuhruf Sûresi, içeriğindeki iman esasları, yaratılış, ahlak, tevhid mücadelesi, cennet, cehennem, ahiret, kıyamet, Hz. Îsâ, Hz. Mûsâ ve Hz. İbrahim kıssalarından kesitler ile bir anlamda Kur'ân'ın özeti mahiyetindedir. Bu çalışmada, Zuhruf Sûresi ekseninde, insanlığın ihtiyacı olan ilâhî hakikatlerin, klasik ve modern tefsir geleneğinden beslenilerek, günümüz insanının itikadî ve ahlâki gelişimine katkı sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Holy Quran is the only divine source in the religious and social spheres that one should resort to in solving all his or her problems. Muslims, who are the divine people of the Qur'an and the divine hitâba, have tried to understand and interpret the Qur'anic principles that regulate their daily life in subjects such as belief, worship, morality, treatment, ukûbât. The tradition of Tafsir is a common product of this effort. These studies in the field of Qur'anic sciences necessitated the renewal and originalization of the exegesis legacy of tafsir which was stabilized in time. The method of commentary on the subject has emerged as a result of this effort. This study, titled T Interpretation of Surah Zuhruf in the Axis of Its Main Subjects ", was prepared with surah-tafsir method which is a kind of exegesis method. The features of the exegesis method have been effective in revealing the rich content of the surah. Surah Zuhruf, which is a Meccan surah, contains the principles of faith, creation, morality, struggle for monotheism, heaven, hell, hereafter, apocalypse, Hz. Jesus, Hz. Moses and the Prophet. Abraham is a summary of the Qur'an in a sense with the stories of the stories. In this study, in the axis of Surah Zuhruf, it is aimed to contribute to the rituals and moral development of today's people by feeding the divine truths needed by humanity from classical and modern tradition of commentary