Zuhruf sûresinin konulu tefsiri
The Topical exegesis of surah Zuhruf
- Tez No: 640543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TEMİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
“Zuhruf Sûresinin Konulu Tefsiri”adı altında yaptığımız çalışma bir giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında konunun amacı, önemi ve metoduyla ilgili bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde, tefsir, tefsir çeşitleri ve konulu tefsir konuları işlenmiştir. İkinci bölümde sûreyle ilgili genel bilgiler verilmiş, sûre başlıklar halinde bölümlere ayrılarak, Zuhruf sûresinin konulu tefsiri yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise çalışmanın amacı, önemi ve sonucundan bahsedilmiştir. Konulu tefsir çalışmasını yaptığımız Zuhruf sûresi'nin genel konuları; İlahi mesajın iletilmesi, Allah'ın varlığı ve birliğinin delilleri, inançlardaki sapmalar, Hz. İbrahim (a.s.), Hz. Musa (a.s.), Hz. İsa (a.s.), cennet, cehennem ve Hz. Peygamber'e (s.a.v.) hitaplardan oluşmaktadır. Bütün bunların temel konusunu ve eksenini ise tevhidin ikame edilmesi ve şirkin reddi oluşturmaktadır. Bu aynı zamanda Mekkî sûrelerin de ortak mesajıdır.
Özet (Çeviri)
The study we conducted under the title of“The Topical Exegesis of Surah Zuhruf”consists of an introduction, two chapters and conclusion. In the introduction part, information about the purpose, importance and method of the subject were presented. In the first part, tafsir, tafsir types and themed tafsir topics were covered. In the second part, general information about the surah were presented. Surah was divided into chapters under titles and the commentary on the subject of Surah of Zuhruf was explained. In the conclusion, the purpose, importance and result of the study were mentioned. General topics of Surah Zuhruf, where we conduct the topical exegesis study; transmission of the divine message, evidence of the existence and unity of Allah, deviations in beliefs, prophet Abraham, prophet Moses, prophet Jesus, heaven, hell and it consists of adressing to the prophet (Muhammed). On the other hand, the main subject and axis of all these are the substitution of tawhid and rejection of shirk. This is also the common message of Mekkî suras.