Hilenin önlenmesi ve ortaya çıkarılması: Muhasebe meslek mensuplarının görüşleri üzerine nitel bir araştırma
Fraud prevention and detection: A qualitative research on the opinions of the accounting professionals
  1. Tez No: 587602
  2. Yazar: MUSTAFA KUTAY VARDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİS NALAN YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
İnsan ve paranın olduğu her ortamda hile de bir şekilde var olmuştur. Özellikle yakın geçmişte büyük çaplı şirketlerde meydana gelen ve toplumun çeşitli kesimlerini birçok yönden olumsuz şekilde etkileyen hileler neticesinde hileye karşı uygulanan yaptırımların yanında süregelen denetim teknikleri de sorgulanır olmuş, zamanla var olan teknikler geliştirilmiş ve yenileri de sisteme dahil edilmiştir. Ülkemizde hile denetimini gerçekleştiren serbest muhasebeci mali müşavir, yeminli mali müşavir ve bağımsız denetçilerin bu noktada hilenin önlenmesi ve ortaya çıkarılmasında uygulanan denetim tekniklerine karşı düşünce ve algılarını ölçmeyi amaçlayan bu çalışma, bir yandan muhasebe meslek mensuplarının denetim teknikleri konusundaki mevcut görüşleri hakkında fikir vermekte iken diğer yandan da yapılması ve önem verilmesi gereken hususlara da dikkat çekme fırsatı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In every environment where there is human and money, fraud also exists in some way. As a result of the frauds that have recently occurred in large-scale companies and which have affected many parts of the society in many ways, sanctions against fraud have been questioned as well as existing techniques have been developed and new techniques have been included into the system. This research, which aims to measure the opinions and perceptions of the accountants' performing fraud audits against the audit techniques they use or know in the prevention and detection of fraud at this point, while giving an idea about the current attitude of accounting professionals about auditing techniques, on the other hand, it also needs to be done attention.