Kariyer Psikolojik Danışmanlığı Öz-yeterlik Ölçeği Türkçe formu: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Career Counseling Self-efficacy Scale Türkish form: Validity and reliability study
  1. Tez No: 587603
  2. Yazar: ÜMİT YAŞAR İSLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESAT ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, O'Brien, Heppner, Flores ve Bikos, (1997) tarafından geliştirilen Kariyer Psikolojik Danışmanlığı Öz- Yeterlik Ölçeğini Türk dil ve kültürüne uyarlamaktır. Çalışmanın amacı doğrultusunda, öncelikle ölçek maddelerinin Türkçe'ye çevirisi yapılmış ardından İngilizce'ye geri çevirisi yapılmıştır. Maddelerin çevirisine ilişkin kariyer psikolojik danışmanlığı alanında çalışan uzmanlardan fikir alınmıştır. Araştırma kapsamında yaşları 22 ile 62, tecrübeleri ise 1 ile 38 yıl arasında değişen 225 psikolojik danışmandan veri toplanmıştır. Ayrıca yüksek lisans veya doktora yapan alan mezunlarından da veri toplanmıştır. Çalışmada 154'ü kadın, 71'i erkek olmak üzere toplam 225 katılımcı yer almıştır. Doğrulayıcı faktör analizi (DFA) sonucunda elde edilen uyum indeksleri değerlendirilmiş ve değişim indeksleri incelenmiştir. Sonuç olarak bazı maddelere ait hatalar ilişkilendirilmiş ve dört faktörlü yapı doğrulanmıştır. Ölçeğin, iç tutarlılık katsayısı terapötik süreç ve iş birliği becerileri alt ölçeği için .86, mesleki değerlendirme ve yorum yapma becerileri alt ölçeği için .90, çok kültürlü danışmanlığa yönelik yeterlik alt ölçeği için .84 ve iş dünyasındaki güncel eğilimler, etik ve kariyer araştırması alt ölçeği için .67'dir. Ölçeğin bütünü için iç tutarlılık katsayısı .93'tür. Bu değerler ışığında ölçeğin geçerli ve güvenilir olduğu anlaşılmıştır. Elde edilen bulgular“Kariyer Psikolojik Danışmanlığı Öz – Yeterlilik Ölçeği”Türkçe formunun yeterli psikometrik özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to apply Career Counselling Self-Efficacy Scale Instrument O'Brien, Heppner, Flores ve Bikos (1997) in Turkey. In this sense, items of the instrument were primarily translated into Turkish, and then translated into English again. Experts' opinions were also asked. With the use of this scale, data was collected from samples involving counsellors whose ages were between 22 and 62 and years of experience differed from 1 to 38 (n:225). Furthermore, data was also gathered from MA and PhD students although not being employed yet. This study involved 154 female and 71 male participants (n:225). Regarding the results obtained from the Confirmatory Factor Analysis (CFA) of the current data, errors on certain items were correlated in the sense of indexesof variation, and following the application of given suggesstions, the four-factor structure was verified. For the scale's coefficient internal consistency therepeutic process and alliance subscale skills .86, for the subscale of vocational assesment and interpretation skills .90, for the subscale of efficacy for multicultural competency skills .84, and for the subscale of current trends in the worl of the work, ethics and career research .67 were concluded. Regarding these rates, the scale is valid and reliable. To sum up, it can be said that Turkish form of Career Counselling Instrument has sufficient psychometric features.