Bir hafıza mekanı olarak Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi
Süleyman Demirel Museum Of Democracy and Development as a memory space
  1. Tez No: 587628
  2. Yazar: ORHAN ÇALIŞIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KERVANKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Müzecilik, Turizm, Geography, Museology, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Geçmişi tarih öncesi yıllara dayanan ve kültür mirasının en önemli unsurlarından biri olan müzeler geçmişle günümüz arasında köprü oluşturan hafıza mekânlarından biridir. Ülkemizde son yıllarda müze turizmine karşı artan bir eğilim vardır. Müze turizmi kültürel turizmin aktarılmasında büyük rol almaktadır. Bununla birlikte müzeler çeşitlilik de göstermektedir. Çalışma alanı olarak seçilen“Demirel Vakfı'na”ait özel bir müze olan Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi literatürde“Başkanlık Müzesi'nin”(Presidental Museum) ülkemizdeki ilk örneği olarak gösterilebilir. Bu çalışmanın amacı; toplumsal hafızanın mekâna yansıması olan Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi'nin mevcut durumu, hangi görevleri üstlendiği, müzenin hangi amaca hizmet ettiği, müzenin ziyaretçi profili ve ziyaretçilerin müze algısının ne olduğunu ortaya çıkarmak diğer amacı ise, Türkiye tarihinin belli döneminde yer etmiş ve Türkiye'nin siyasi, ekonomik ve toplumsal hayatında önemli bir yeri olan Süleyman Demirel'in hatırasına inşa edilmiş olan Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi'nin fonksiyonunun, işlevinin ve diğer müzelerden farklı yönlerini değerlendirerek Türkiye'de müzecilik ve müze turizmi konusunda farkındalık oluşturmaktır. Aynı zamanda çalışmada müzenin de içinde bulunduğu külliyenin yapım hikayesinin nasıl ortaya çıktığını, inşa edilme ve açılış sürecinde ulusal ve yerel basında müzenin nasıl değerlendirildiği gibi birçok özelliğini de ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda müze ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için araştırma alanında nicel araştırma yöntemlerinden anket ve görüşme tekniğinden yararlanılmıştır. 388 kişiye anket uygulanmış ve anketten elde edilen bulgular frekans analizi ile amacına uygun şekilde yorumlanıştır.
Özet (Çeviri)
Museums, whose history dates back to prehistoric years and are one of the most important elements of cultural heritage, are one of the memory spaces that bridge between the past and the present. There is a growing trend towards Museum tourism in our country in recent years. Museum tourism plays a major role in the transfer of cultural tourism. However, museums also show diversity. Süleyman Demirel Museum of democracy and Development, a special museum belonging to the“Demirel Foundation”selected as the field of study, can be shown in the literature as the first example of the“Presidential Museum”in our country. The purpose of this study; the present situation of the Süleyman Demirel Museum of Democracy and Development, which is the reflection of social memory to the place, which tasks it undertakes, which purpose the museum serves, the visitor profile of the museum and what the perception of the museum is, the other aim is to reveal the function of the Süleyman Demirel Museum of democracy and development, which was built, to raise awareness about museology and Museum tourism in Turkey by evaluating different aspects of its function and other museums. The aim of the study is to reveal the story of the construction of the complex, including the museum, as well as how the museum was evaluated in the national and local media during the construction and opening process. For this purpose, the survey and interview techniques of quantitative research methods were used in the field of research in order to get more detailed information about the museum. 388 people were surveyed and the findings from the survey were interpreted in accordance with the purpose of the frequency analysis.