Türkiye-AB gümrük birliği etkileri: 2000li yıllarda Türkiye-AB dış ticaretinin belirleyicileri ve Gümrük Birliği'nin yapısal etkilerinin analizi
Effects of custom union between Turkey and European Union: Analysis of custom union's structural effects and determinant of Turkey-E's foreign trade
- Tez No: 587629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE TAHSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki gümrük birliğinin Türkiye üzerindeki ekonomik, siyasi ve kurumsal etkilerinin analiz edilmesidir. Gümrük birlikleri üzerine yapılan çalışmalarda gümrük birliklerinin taraflar adına değişimler yarattığı saptamasında bulunulmaktadır. Bu yaklaşımlardan yola çıkarak yürürlükte olan gümrük birliğinin Türkiye için 20 yıllık süreçte meydana getirdiği yapısal değişimlerin kazanç-kayıp ekseninde değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada yapısal değişimlerin Türkiye üzerindeki etkilerinin incelenmesi için SWOT analizi kullanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde ekonomik entegrasyon aşamaları ve gümrük birliklerinin etkilerinin neler olduğu; ikinci bölümünde Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki ekonomik, siyasi ve kurumsal ilişkiler analiz edilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ilk iki bölümde aktarılan bilgiler ışığında gümrük birliğinin Türkiye üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Çalışmada Türkiye-Avrupa Birliği ortaklık ilişkisinde gümrük birliğinin önemli bir rol oynadığı ve iki taraf arasındaki ilişkilerin geleceğinin şekillenmesinde gümrük birliğinin önemli bir faktör olmaya devam edeceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze economic, political and institutional effects on Turkey of custom union which was founded between Turkey and EU. Studies concerned with the custom unions determined that custom unions can bring out structural changes in contracting parties of custom union. Based on these approaches, this study was work to evaluate changes with custom union in Turkey gaining-losing axis in last 20 years. In this study SWOT analysis method was applied for understanding of structural changes with custom union effects in Turkey. In the first part of study, stages of economic integration and its effects has been defined and analyzed. In the second part of study given economic, politic and institutional relations between EU and Turkey has been outlined. In the third part of the study effects of custom union on Turkey has been analyzed in the light of first and second part's sections. In conclusion, custom union has important role in relations between Turkey and EU and it can continue its role within shaping future of relations