Türkiye'de otomotiv sektörünün durumu, AB ile Gümrük Birliği'nin Türk otomotiv sektörüne etkileri ve alınması gereken önlemler
- Tez No: 63118
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Cumhuriyetin ilk yıllarında devletin öncülüğünde gelişmeye başlayan sanayi, İkinci Dünya Savaşı'nın neden olduğu du raklamanın ardından 1950'lerde uygulanan liberal ekonomi an layışı ile gelişmesini sürdürmüştür. Önceleri iç pazar ihtiyacını kar şılamaya yönelik gelişen sanayi 1977'deki petrol krizinin ardından 24 Ocak 1980 kararlan ile ihracata dönük uygulamalarda başarılı olmuştur. Yüksek enflasyon 1994 yılında yeni bir krize yol açmış sanayi sektöründe sarsıntılar yaşanmıştır. 1950'lerde başlayan gelişmelere paralel olarak karayolu in şaatları hız kazanmış, beraberinde karayolu taşıt araçları ge reksinimi de artmıştır. 1958 'den itibaren montaj sanayii biçiminde kurulan Türkiye'deki otomotiv sanayii 1966'da otomobil üretimiyle kapasitesini büyütmeye başlamış, 1990-93 döneminde altın dö nemini yaşamıştır. Bugün ise 1994 krizinin getirdiği olum suzlukları GB'nin getirdiği yeni ortamın koşullarında aşmaya ça lışmaktadır. İçinde bulunduğumuz dönemde Dünya' da otomotiv sanayii global nitelikte bir sanayi dalı haline gelmiş ve AB, ABD ile Ja ponya'dan oluşan üç büyük ticari merkezin hakimiyeti altına gir miştir. Bir taraftan maliyeti düşürücü ve kaliteyi artırıcı üretim tek nikleri geliştirilirken diğer tarafta kıyasıya bir pazar kapma mücadelesi verilmektedir. AB, özellikle Japonya'nın rekabeti kar şısında 2000'li yıllara kadar kaliteli ve değerli otomobiller üretmek üzere stratejiler belirlemektedir. ITürkiye, 25 Mart 1957 tarihinde imzaladığı Roma An laşması ile çıktığı Avrupa ile bütünleşme yolunda henüz nihai he defe ulaşamamış olmakla birlikte, 01.01.1996 tarihinden itibaren AB ülkeleri ile gümrük birliğini fiilen başlatmış bulunmaktadır. Gelişmiş Avrupa Topluluğu ülkeleri ile tam rekabet ko şullarında yarışacak olan sanayi dallarımız içerisinde çok hassas bir konumu olan Türk Otomotiv Sanayii'nin, bu durumdan avan tajlı çıkabilmesi için Devlete ve sektör temsilcilerine önemli görevler düşmektedir. Dünya ortalamasına göre çok geride olan otomobil sahiplik oranımızın yükselmesi, Türk halkının daha kaliteli oto mobilleri, daha düşük fiyatlarla satın alabilmeleri, ancak yerli üre tim sanayiinin gelişmesiyle mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Industrial sector developed through state enterprises during the initial years of the Turkish Republic. The second world war caused the stagnation of this development, however industrial development continued through the liberal economic policies of the 1950-1960 period. Initially the aim of the industrial development was to answer the internal market demand, Following the oil crisis of 1977, policies applied after 24 January 1980 were succesfull in agmenting exports. High inflation of 1994 caused a new crisis both in financial and industrial sectors. Along with the developments of the 1950 ies highway construction accelerated causing an increase in the demand of vehicles. Turkish automative industry started in 1958 by assembling imported parts, and in 1966 increased its capacity by automobile production and lived its golden age during 1990-1993. Today the sector is trying to overcome the negative effects of the 1994 crisis under the new conditions of the customs union with the Eurepean Community. During our era world automotive sector became a globalized industry under the hegemony of three large commercial powers, namely European Community, U.S.A. and Japan. Among these a biter market share war is fought along with the development of new IIIproduction techniques which will reduce costs and increase quality. European Community is setting new strategies aiming the production of cars with higher gualiry and value until the year 2000. Turkey signed the Treaty of Rome on 25 March 1957. Although the goal of unification with European Community is not reached yet, customs union began on 1 January 1996 with the European Cummunity Countrion. Turkish automotive sector is in a very critical position among the Turkish industries which will have to compete with the countries of the European Community. To be able to gain from this customs union important decisions are awaiting both goverment and private sector representatives. Increasing the car ownership rate of our people which is far beyond world average and offering better quality cars at lower prices to Turkish people can only be achieved through the devlopment of our own industry. IV