Tepecik - Çiftlik çanak çömleğinde organik kalıntı analizi
Organic residue analysis in Tepecik-Çiftlik potteries
- Tez No: 587631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN BIÇAKÇI, DOÇ. DR. RANA DENİZ ÖZBAL GERRITSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Arkeometri, Archeology, Archaeometry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Volkanik Kapadokya Bölgesi sınırları içinde, Melendiz Ovası'nda yer alan Tepecik - Çiftlik Höyük'te İlk Kalkolitik Dönem'den (6100-5800) Neolitik Dönem'e kadar kesintisiz olarak yaşam devam etmiştir. Bu tezin amacı höyüğün farklı tabakalarından toplanan çanak çömleklerin Organik Kalıntı (Lipit) Analizini yaparak, bu dönemlerde yaşamış insan topluluklarının besin tercihlerini ve ekonomilerini çanak çömlek kullanımı üzerinden değerlendirmektir. Çanak çömlek gözeneklerinde korunmuş lipit kalıntısının analiz edilmesi, çanak çömlek kullanımına doğrudan bağlantı sağlayabilmektedir. Tepecik-Çiftlik Höyük'ten 2014, 2017 ve 2018 kazı sezonları boyunca toplanmış çanak çömlekler, tabakaların özelliklerini yansıtan çeşitlilikte seçilmiş ve analizi yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda İlk Kalkolitik (2. Tabaka) ve Neolitik Dönem'e (3-4 ve 5-6.Tabaka) ait toplam 59 adet çanak çömleğe, belirli bir form ya da çeşit gözetmeksizin, lipit kalıntılarının sistematik kimyasal analizi Gaz kromotografi (GC) ve Kütle Spektrometreli Gaz Kromatografi (GC/MS) kullanılarak yapılmıştır. Analizi yapılan 59 adet çanak çömlek parçasından 4 tanesinde (yüzde 6.779) lipit kalıntısına rastlanmıştır. Bu araştırma Tepecik-Çiftlik höyük çanakları için öncü bir çalışma niteliği taşıması sebebiyle özellikle bir grup seçilmemiş, tarama amaçlı çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tepecik-Çiftlik Höyük, located in the Melendiz Plain within the boundaries of the Volcanic Cappadocia Region, life continued uninterruptedly from the Early Chalcolithic Period (6100-5800 BC.) to the Neolithic Period. The aim of this thesis is to evaluate the nutrient preferences and economics of human communities living in these periods by using Organic Residue (Lipit) Analysis of the potteries collected from different layers of the mound. Analysis of preserved lipit residues in pottery pores can provide a direct link to pottery use. Varity of pottery which had been collected during the 2014, 2017 and 2018 excavation seasons from Tepecik-Çiftlik Höyük had been chosen and analyzed according to the reflecting characteristics of the layers. Following this purpose, systematic chemical analysis of lipit residues in a total of 59 potteries, regardless of a particular form or type, of the Early Chalcolithic (Level 2) and Neolithic Period (levels 3-4 and 5-6) had been conducted using GC and GC/MS. Lipit residues were found in 4 (6.77 percent) of the 59 pieces of potteries which had been analyzed.