Kooperatifler ve yerel yönetimlerin iş birliğinin sosyoekonomik etkileri
Socioeconomic effects of cooperati̇on between agricultural cooperati̇ves and local governments
  1. Tez No: 587632
  2. Yazar: MAHİR POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRDAL ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, İşletme, Economics, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada kooperatiflerin ve yerel yönetimlerin işbirliğinin sosyoekonomik etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda İzmir ilinde faaliyet gösteren üç kooperatifin yöneticilerine ve çiftçilere anket uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemi, İzmir ilinde faaliyet gösteren Bayındır Çiçek Kooperatifi, Bademli ve Tire Süt Kooperatifi'nde görev yapan ve bu kooperatiflerde hizmet alan toplam 173 yönetici ve çiftçiden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ve ölçek kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik olarak yüzde ve frekans analizleri, gruplar arası farklılıkların belirlenmesi amacıyla ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre yerel yönetimler ve kooperatif işbirliği sonucunda; yöneticiler kooperatife teşvik amaçlı başvuran çiftçilerin sayısını arttırdığını, bitkisel ve hayvansal üretimin geliştiğini, çiftçilerin ihtiyaçlarına ilişkin maddi desteğin arttığını belirtmişlerdir. Çiçek Kooperatifi'nde görev yapan yöneticiler, diğer kooperatiflere göre gelir düzeyi, ürün çeşitliliği ve hayvan sayısının daha fazla arttırılması gerektiğini savunmuşlardır. Yöneticiler aynı zamanda bölge kalkınması açısından yeterli istihdamın yaratıldığını ve işbirliğinin çiftçilerin kooperatifçilik bilinç düzeyinin arttırılmasında etkili olacağını düşünmektedirler. Çiftçilerin genel olarak tarım kooperatiflerinden yararlanma konusunda kararsız oldukları, kooperatiflerden faydalanma konusunda yetersizliğin söz konusu olduğu belirlenmiştir. Yöneticilere benzer şekilde çiftçiler de kooperatiflerin kırsal ekonomiyi kalkındırmada gerekli istihdamı sağlayacak etkiye sahip olduğunu savunmuşlardır. Çiftçiler ayrıca işlenen arazinin büyüklüğünün hayvan çeşitliliğini arttırdığını, kooperatif faaliyetleri ile sosyal yaşantının da geliştiğini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the socioeconomic effects of cooperation between cooperatives and local governments. For this purpose, a questionnaire was applied to the managers and farmers of three cooperatives in İzmir. The sample of the research consists a total of 173 managers and farmers working in Bayındır Flower Cooperative, Bademli and Tire Milk Cooperative. Demographics form and questionnaire developed by the researcher were used to collect data. Percentage and frequency analyzes were used as descriptive statistics and ANOVA test was used to determine the significant differences between the groups. Study findings have shown that according to the managers, number of farmers who applied to the cooperative for incentives, crops and animal production and financial support for the requirement of farmers increased after the cooperation between local goverments and cooperatives. The managers of Bayındır Horticultural Cooperative have argued that income level, product diversity and number of animals should be increased more than other cooperatives. Managers also believe that adequate employment was provided for the development of the region and that cooperation will be effective in raising the awareness of farmers about cooperatives. It was determined that farmers were generally indecisive about benefiting from agricultural cooperatives due to inadequate service. Similar to managers, farmers have argued that cooperatives were effective providing the necessary employment for the development of the rural economy. Farmers also stated that the size of the cultivated land increased the diversity of animals and cooperative activities improved social life.