Ortaöğretim öğrencilerinin sosyal medyadaki müzik tercihlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
A study on the investigation of secondary school Students' prefences for music on the social media in terms of different variables
  1. Tez No: 587636
  2. Yazar: SEVİLAY ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ SEVİM ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı ortaöğretim öğrencilerinin sosyal medyadaki müzik tercihlerinin ne olduğunu tespit etmektir. Yöntem: Bu çalışmada betimsel tarama modeline yer verilmiş, araştırmada kaynak tarama yöntemi ve anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ordu ili Altınordu ilçesinde yer alan 3'ü genel 3 tanesi de meslek lisesi olmak üzere 9. ve 10. sınıflarda öğrenim görmekte olan toplam 560 öğrenci oluşturmaktadır. Bulgular: Araştırmanın verileri incelendiğinde; çalışma grubundaki öğrencilerin tamamına yakınının günlük yaşamlarında internet kullandıkları ve en çok kullandıkları elektronik aracın akıllı telefon olduğu, bunun yanında bireylerin sosyal medyada yer alan facebook, twitter ve instagram gibi uygulamaları tercih ettikleri, müzik dinlemek için ise fizzy, foursquare ve spotify gibi uygulamaları tercih ettikleri bulgularına ulaşılmıştır. Sonuç: Araştırma sonuçlarına göre; çalışma grubundaki öğrencilerin dinlemeyi tercih ettikleri müzik türlerinde, okudukları okulda müzik dersi alıp almama durumunun herhangi bir etkisi olmadığı; müzik dersi alan ve almayan öğrencilerin müzik tercihlerinin paralellik gösterdiği, çok cevaplı seçeneklere bakıldığında ise öğrencilerin sosyal medyada hemen hemen tüm müzik türlerini dinlemeyi tercih ettiği, ancak özellikle popüler müzikleri dinlemeyi diğer müzik türlerine göre daha çok tercih ettikleri; öğrencilerin müzik tercihleri ile ilgili olarak popüler müzikler, Türk halk müziği, klasik batı müziği ve Türk tasavvuf müziği/ilahiler seçeneklerinde anlamlı farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to find out preferences of music listened by the secondary school students prefer on the social media. Method: In this study, survey study, data were collected via questionnaire from a group of 560 students in 9th and 10th grades at 3 high schools and 3 vocational high schools in Altınordu district of Ordu province. Findings: When the data analysis demonstrated that almost all of the students in the study group use the internet in their daily lives. The most commonly used device to listed music is smartphone; that, in addition, individuals prefer applications such as facebook, twitter and instagram on social media; and that they prefer applications such as fizzy, foursquare and spotify to listen to music. Result: According to the results; there is no difference in preferences to listen music in terms of taking music lessons in the school they study. Open ended questionnaire results showed that the students prefer to listen almost all genres of music on social media, but they prefer to listen to popular music more than other genres. In addition, there is a significant difference among popular music, Turkish folk music, classical western music and Turkish Sufi music/hymns options.