Devlet okullarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin öğrenme ve öğretme süreçlerinde drama yöntemini kullanma yeterliklerinin belirlenmesi
Determining public school English teachers' competencies in using drama method through learning and teaching processes
  1. Tez No: 587637
  2. Yazar: ESRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFNAZ GÜLİN KARABAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Drama Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı 2018-2019 eğitim öğretim yılında Kırıkkale il merkezindeki devlet ilk ve ortaokullarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin öğrenme ve öğretme süreçlerinde drama yöntemini kullanma yeterliklerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda toplam 116 öğretmenden 98'ine ulaşılmış ve veri toplamak amacıyla Karadağ, Korkmaz, Çalışkan ve Yüksel (2008) tarafından geliştirilen“Drama Lideri Olarak Öğretmen ve Eğitimsel Drama Uygulama Yeterliği Ölçeği”ile araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen veriler analiz için SPSS 20.0 (Statistical Package For Social Sciences) paket programına yüklenmiştir. Araştırma verilerinin test edilmesinde 0.05 anlam düzeyi alınmıştır. Araştırma sonucuna göre öğretmenlerin öğrenme ve öğretme süreçlerinde drama yöntemini kullanma yeterlikleri genel olarak çoğu zaman düzeyinde olup yüksektir. Öte yandan öğretmenlerin drama yöntemini kullanma yeterliklerinin belirlenmesinde cinsiyet, kıdem (hizmet süresi), mezun olunan fakülte, drama dersi alıp almama, haftalık ders saati sayısı ve sınıf mevcudu etkili bir değişken değildir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine competencies of English teachers' working at public primary and secondary schools, which are located in the city centre of Kırıkkale, in using drama method through learning and teaching processes in 2018-2019 educational year. In accordance with this purpose, it is reached out to 98 out of 116 English teachers and so as to collect data“Teacher as a Drama Leader and Scale of Sufficiency of Educational Drama Application”created by Karadağ, Korkmaz, Çalışkan and Yüksel (2008) and "Personal Information Form'' prepared by the researcher herself have been used. The obtained data have been loaded to SPSS 20.0 (Statistical Package For Social Sciences) for the analysis. To test research data, 0.05 significance level is taken. According to the result of the research, English teachers' competencies in using drama method through learning and teaching processes is generally at the level of mostly and high. On the other hand, gender, seniority (length of service), alma mater, drama lesson background, weekly course hours and classroom size are not efficient variables on determining teachers competencies' in using drama method.