Ergenlik gelişim sürecinde internet kullanımı ve dindarlık ilişkisi- Ilgın Lise öğrencileri örneği-
The relationship between internet use and religiosity in the adolescence development process -The case of Ilgın High School students-
  1. Tez No: 965266
  2. Yazar: MUSTAFA DAMLAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Araştırmada, günümüzde lise öğrencilerinin bilgisayar, internet, dijital oyun ve cep telefonunu yoğun bir şekilde kullanmaları ile bu süreçte maruz kaldıkları içeriklerin dinî tutum ve davranışlarına etkisi incelenmiştir. Bu bağlamda, ortaöğretim çağındaki öğrencilerin internet kullanımı ile dindarlık arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışma, 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı'nda Konya ili Ilgın ilçesindeki farklı lise türlerinde öğrenim gören 567 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Anket verileri, veli onam formu aracılığıyla ve tamamen gönüllülük esasına göre toplanmıştır. Katılımcıların %67,5'ini kız, %32,5'ini erkek öğrenciler oluşturmuş, farklı lise türlerinden ve tüm sınıf seviyelerinden öğrenciler ankete katılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin çoğunun evlerinde sınırsız internet bulunması dijitalleşmenin hızla yayıldığını göstermektedir. Gençlerin büyük bir kısmı günlük ortalama 3-4 saat internet kullanmakta, bu süreyi müzik dinleme, sosyal medyada vakit geçirme ve dijital oyunlara ayırmaktadır. Dijital oyunlarda özellikle dövüş ve savaş türlerinin öne çıktığı görülmüştür. Erkek öğrenciler oyunları kızlara oranla daha fazla oynarken, ebeveyn eğitim düzeyi veya gelir düzeyi oyun oynama süresinde belirleyici olmamıştır. İnternet kullanımının ise dinî tutum ve davranışlar üzerinde olumsuz etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of high school students' intensive use of computers, the internet, digital games, and mobile phones, as well as the content they are exposed to during this process, on their religious attitudes and behaviors was examined. In this context, the study aimed to reveal the relationship between internet use and religiosity among secondary education students. The research was carried out during the 2023–2024 academic year with 567 students from different types of high schools in the Ilgın district of Konya province. Survey data were collected through parental consent forms and entirely on a voluntary basis. Of the participants, 67.5% were female and 32.5% were male students, representing different types of high schools and all grade levels. According to the research findings, the fact that most students have unlimited internet access at home demonstrates the rapid spread of digitalization. A large proportion of young people spend an average of 3–4 hours online daily, dedicating this time mainly to listening to music, engaging in social media, and playing digital games. Among digital games, fighting and war genres were found to be particularly prominent. Male students played these games more frequently than female students, while parents' educational level or income level did not appear to be determining factors in gaming time. Internet use was found to have a negative effect on religious attitudes and behaviors.