Bisphenol A'nın rat sindirim kanalındaki mast hücrelerinin dağılımı ve heterojenitesi üzerine etkileri
The effects of bisphenol A on the distribution and heterogeneity of mast cells in rat digestive tract
- Tez No: 687623
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT YÖRÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bisphenol A (BPA) dünya genelinde plastik ürünlerinde çok yaygın olarak kullanılan kimyasal bir bileşendir. Bu çalışmanın amacı insanların gündelik hayatlarında oldukça sık olarak maruz kaldığı BPA'nın mast hücrelerinin heterojenite ve dağılımı üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışma için 24 adet erkek Wistar Albino sıçan (rat) 4 gruba (Kontrol, Sham, 25mg/kg ve 50 mg/kg) ayrıldı. Bu grupların hepsine günlük standart diyet uygulanırken sham grubuna mısır yağı, diğer iki gruba ise (25mg/kg ve 50mg/kg) mısır yağı içerisinde çözündürülmüş olarak BPA 30 gün süre ile gavaj yoluyla verildi. İnhalasyon anestezik ile uyutulan deney hayvanlarından alınan sindirim kanalı doku örnekleri Basic Lead Acetate (BLA) ve Carnoy tespit solüsyonları kullanılarak tespit edildi. Ardından rutin doku takibi yapılarak paraplast ile bloklandılar. Bloklardan alınan 5-7 µm kalınlığındaki kesitler toluidine blue (TB) ve alcian blue-safranin O 8GX (AB/SO) kombine boyaları kullanılarak boyandı. TB ile boyanan kesitlerde mast hücrelerinin sayımı ve istatistiksel analizleri yapıldı. Analiz sonuçlarına göre BLA tespit solüsyonunda daha fazla sayıda mast hücresi gözlemlenirken, BPA uygulanan gruplarda mast hücre sayılarındaki artış istatistiksel olarak anlamlı bulundu. AB-SO 8GX kombine boyama sonuçlarında ise sindirim kanalının incelenen neredeyse her kesitinde AB (+), S (+) ve mix (+) mast hücrelerine rastlandı. Ancak S (+) ve mix (+) Mast hücrelerinin sayıları genel olarak bakıldığında AB (+) mast hücrelerine oranla oldukça düşüktü. Yine bu boyama metodu neticesinde BPA uygulanan gruplar da dahil olmak üzere yapılan semikantitatif değerlendirmelerde bir fark tespit edilemedi. Sonuç olarak BPA'nın mast hücrelerinin heterojenitesine bir etkisi istatistiksel olarak tespit edilemese de dağılımlarına etkisi olduğu gözlendi. Bundan dolayı daha ileri çalışmaların yapılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Bisphenol A is a chemical component used in plastic products around the world. The aim of this study is to examine the effects of this chemical compounds to which humans are frequently exposed in everyday life, on the heterogeneity and distribution of mast cells. For the study, 24 male Wistar albino rats were divided into 4 groups (control, sham, 25 mg / kg and 50 mg / kg BPA treated). While all of these groups were on a standard daily diet, corn oil was given to the sham group, and BPA (25 mg / kg and 50 mg / kg) dissolved in corn oil was administered to two other groups by gavage for 30 days. Gastrointestinal tissue samples taken from animals anesthetized with inhalation anesthesia were fixed using BLA and Carnoy fixation. Then, following routine tissue follow-up, they were blocked with Paraplast. Sections (5-7 µm) taken from the blocks were stained using toluidine blue and Alcian-safranine blue O8GX combined dyes. Counting and statistical analysis of the mast cells in the TB-stained sections were performed. According to the results of the analysis, a higher number of mast cells was observed in the BLA fixation solution, while the increase in the number of mast cells was statistically significant in the groups treated with BPA. In the combined AB-SO 8GX staining results, AB (+), S (+) and Mix (+) mastocytes were found in almost all sections of the digestive tract. However, the number of S (+) and Mix (+) mast cells was generally low compared to AB (+) mast cells. As a result of this staining process, again, no difference was found in the semi-quantitative evaluations performed including the groups treated with BPA. Although BPA does not affect the heterogeneity of mast cells, it does affect their distribution. Therefore, It is assumed that further studies will need to be carried out.