Akkaraman, kıvırcık x akkaraman (F1) morkaraman, kıvırcık x morkaraman (F1) kuzularının verim özelliklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 58765
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT ODABAŞIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Öz Bu araştırma yağlı kuyruklu Morkaraman ve Akkaraman koyunlarının yağsız ; kuyruklu Kıvırcık koçlarla melezlenmesi ile kaliteli kesim kuzuları elde etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın süt emme döneminde 31 baş Morkaraman, 15 baş Kıvırcık x Morkaraman (Fi), 31 baş Akkaraman ve 13 baş Kıvırcık x Akkaraman (Fi) kuzu; besi döneminde 19 baş Morkaraman, 15 baş Kıvırcık x Morkaraman (Fıy, 20 baş Akkaraman ve 1 1 baş Kıvırcık x Akkaraman (Fi) kuzudan; Vücut ölçüleri ile kesim ve karkas özelliklerinin incelenmesi içinde her genotip grubundan 6'şar baş kuzu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT This research has been conducted faty tailed Morkaraman and Akkaraman sheep cross-breding with fatless tailed Kıvırcık rams to obtained good quality slaughter lambs. The data were obtained from 3 1 Morkaraman, 1 5 Kıvırcık x Morkaraman (Fi), 31 Akkaraman and 13 Kıvırcık x Akkaraman (Fi) lambs in suckling period, from 19 Morkaraman, 15 Kıvırcık x Morkaraman (Fi), 20 Akkaramari and 11 Kıvırcık x Akkaraman (Fi) lambs in fattening period after weaning and six lambs from each genotyps for body criters, slaughter and carcass charecteristics.